We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkülerle coştuk

3 1 11
26.06.2022

“Kızkardeşliğin verdiği güvenle yola çıktık. 70 kadın evlere sığmayan düşlerimizi türkülerle haykırdık. Şimdi, özgürlük türkülerimizi İlkay Akkaya ile söyleme zamanı”. Sosyal medya sayfalarında bu şekilde duyurmuştu Rengin Kadın Korosu 18 Haziran gecesi yapılacak etkinliği.

Türküler. Ama illaki özgürlük türküleri. Yıllardır bu tür türküleri ödün vermeden söyleyen cesur kadın İlkay Akkaya ile değil de kiminle söylenebilirdi en güzel, en anlamlı şekilde özgürlük türküleri?

Çok severim türküleri. Türkülere vurgunum ben/ Türkülerdir benim özüm/ Alır onlar beni benden/ Dalar, ağlar iki gözüm/ diye yazmıştım naçizane dizelerimde.

Özümün türküler olduğu bir abartma. Keşkelerimin bir tanesidir geçmişte yaşayan bir Anadolu halk ozanı olmak.

Birkaç hafta önce, konser olacağını bilmezken İlkay Akkaya’nın “Yol” türküsünü yıllardan sonra dinlemiş ve neler hissetiğimi konu almıştım köşe yazımda. Ne güzel tesadüf olmuştu. Ne isabetli bir önsezi.

Türküler hakkında konser sunucusunun söylediği anlamlı sözler ardından bağlamanın yüreğe dokunan sesi eşliğinde 80 kadının ağzından uyumlu bir şekilde çıkan sözler şöyle diyordu:

Kurban olam kalem tutan ellere/ Katip arzuhalım yaz yare böyle/ Şekerler ezeyim şirin dillere/ Katip, arzuhalim yaz yare böyle/. Pir Sultan Abdal’ın ölümsüz dizeleri.

Pir Sultan Abdal hocam/ Sazında hasret türküsü/ Karakteri pür insicam/ Eğitmekti hep ülküsü/.

Sonra, maviliklere bürünmüş sahneden birbiri........

© Açık Gazete


Get it on Google Play