We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Öldü denilen IŞİD yeniden canlandı-(rıldı)

61 1 0
17.01.2019

Menbiç kasabasında ABD ve SDG güçlerine karşı yapılan intihar saldırısında 14 kişi yaşamını yitirirken 20 kişi de yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi. 10 Gün kadar önce de Deyrezor kenti kırsalında SDG mevziisine karşı gerçekleşen bir başka saldırıda ise 20 kişi yaşamını yitirmiş onlarca kişi ise yaralanmıştı.

Her iki saldırı da Trump’ın IŞID yenildi gerekçesi ile ABD askerlerinin bulundukları bölgelerden çekileceğini açıklamasından sonra gerçekleşti. Bir yılı aşkın bir süredir Suriye’nin hiçbir bölgesinden geniş çaplı eylem yapamayan ve hareket alanı neredeyse tükenmiş olan IŞID terör örgütü birden canlanıp geniş kapsamlı eylemlere yöneldi.

Ne tesadüftür ki bu canlanma ABD Başkanının IŞID terör örgütünü yendik, artık askerlerimizin Suriye topraklarında kalmasına gerek kalmadı, çekiliyoruz açıklamasından sonra gerçekleşti. Ya bu açıklama IŞID terör örgütünde şok etkisi yaparak bir canlanma sağladı ya da ABD’nin Suriye topraklarından çekilmesini istemeyen güçler bu saldırıları organize etti. Bu iki seçenek dışında bir seçenek görünmüyor.

Birinci seçeneği geçer isek, ABD askerlerinin bölgeden ayrılmasını kimler istemiyor olabilir? Kim yada kimler ABD askerinin bölgeden ayrılmasını engellemek için böylesi bir hareketlenmeye kalkışmış olabilir?

İlk olarak ABD içerisindeki Trump karşıtı bazı güçler Suriye de görevin tamamlanmadığını düşünerek askerlerin çekilmesinin doğru olmadığını, bu nedenle........

© ABC Gazetesi