We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kazanmak ve kaybetmek, seçimin kötü mağlupleri

20 2 20
14.04.2019

Muhalefetin büyük başarıyla çıktığı hemen hemen tüm büyükşehirleri AKP den geri aldığı Türkiye’deki tarihi 31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden tam iki hafta geçti.

Hala ama bazı şehirlerde kazanan adaylara mazbataları verilmiyor. Bunların başında dünya şehri, Türkiye’nin ticaret, kültür ve sanat merkezi, iki imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul geliyor.

İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu yüzde 48,8 gibi müthiş bir oy oranıyla rakibi yılların politikacısı, AKP’nin en ağır toplarından birisi olan Binalı Yıldırımı burun farkıyla da olsa geride bırakıp ipi göğüsledi.

Ama AKP seçimin galibi olan Ekrem İmamoğlu’na mazbatayı verdirtmiyor. Daha doğrusu Yüksek Seçim Kurulu bu galibiyeti tanımak istemiyor, üst üste yeni sayımlar yaptırıyor, yeni AKP itirazlarına kulak verip farklı İlçelerde de farklı nedenler öne sürerek oyları yeniden saydırıyor.
Ama hepsi nafile. Her seferinde Ekrem İmamoğlu 1.liği kaptırmıyor.

Kazanmak hangi alanda olursa olsun insana keyif, güven ve haz verir. Kimi Para kazanır sevinir, kimi okulda sınav kazanır sevinir kimiside seçim kazanır, makamlara ulaşır sevinir.

Ama her nedense Ekrem İmamoğlu ve Güneydoğu’da seçim kazanan bir çok belediye başkanı sevinemiyorlar.
Ekrem İmamoğlu’nun ekibi ve CHP ve İYİ Parti örgütlerinin desteğiyle kazandığı bu başarıda alınteri, inanılmaz bir mücadele ve emek yatıyor.

Muhalefetin bu seçim başarısı, kazanımı hiçte tesadüf değildir. AKP’nin yanlış ekonomik politikaları, ekonomik kriz, halkın alım gücünün düşmesi, siyasal kutuplaştırma, ayrıştırma, CHP ve İyi Parti Liderlerine ağır suçlamalar ülkenin en az yarısını teşkil eden kendilerini seçmeyen diğer muhaliflere terörist damgası vurulması, kendi seçmeni olmayan Kürt vatandaşlarımıza çekin gidin, HDP eşittir PKK söylemlerinin vatandaşta karşılık bulmaması seçim zaferinde önemli derecede rol oynamıştır.

Elbette herkes her zaman kazanmak ister. Kaybeden de her zaman mutsuzdur. Yenilgi bazen çok dokunur sarsar........

© ABC Gazetesi