We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

31 Mart’ta özlenen halkçı ve sosyal belediyeciliktir

29 5 16
26.03.2019

Türkiye’de yerel seçimlere günler kaldı. Yapılan kamuoyu araştırmalarında özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Antalya ve Mersin gibi büyük kentlerde Millet İttifakı’nın (CHP’li) adayları önde gidiyor.

Gidişat AKP’li belediyelerin el değiştireceğini gösteriyor.

Bunda muhalefet partilerinin çok başarılı seçim çalışmaları, vaatleri, projeleri değil halkın ekonomik krizden etkilenmiş olması, laikliğin, cumhuriyetin adım adım özünden uzaklaştırılması, siyasi ayrıştırma, yönetenlerin akıl almaz israfı; aşırı zenginleşmesi; kibirliliği; özellikle muhalif kitleye tepeden bakan ve baskıcı tavrı önemli rol oynuyor.

Yerel seçimlerde AKP saydığımız kentlerde kaybederse 17 yıllık AKP iktidarının sonuna doğru yaklaşıldığı perçinlenmiş olur.

Halk artık değişim, çağdaş ve sosyal belediyecilik isterken; siyasal ayrışmayı, kutuplaşmayı, yaşama ve eğlence biçimine müdahaleyi asla istemiyor.

İdeal ve sosyal belediyecilik için öncelikle işin uzmanı insanları, yabancı dil bilen eğitimli personeli işin başına daha koymak, sonra da şehirleri yaşanır hale getirmek, alt yapıyı yenilemek, sosyal ve kültürel hizmetlere; eğitime ayrılan bütçeleri büyütmek gerekiyor.

Seçilen yöneticiler şehrin her semtine eşit derecede hizmet götürmelidir. Semtler arasındaki büyük dengesizlik zaman içerisinde giderilmelidir.

Türkiye’de şehirlerde iç ve dış göçü yönlendirici projeler geliştirmeli, toplumsal ve sosyal barışı tehlikeye sokacak demografik (nüfussal) gelişmeleri önceden sezip, insanların geldikleri topluma uyumunu sağlayıcı çalışmalar yapılmalıdır.

Her orta ölçek büyüklükte bir şehrin ailelerin özellikle çocuklarıyla gidebileceği, hoş vakit geçirebileceği, hayvan sevgisini küçük yaşlarda aşılayabileceği güzel bir hayvanat bahçesi olmalıdır.

Şiddete maruz kalan mağdur kadınları korumak için ”kadın sığınmaevi” her şehirde........

© ABC Gazetesi