Kolumni| Santalahden esimerkki osoittaa, että asukas ei aina toimi kuten päättäjä toivoo

Vasta päätöksenteon jälkeinen aika ratkaisee onnistuttiinko hyvin, keskinkertaisesti vai jäikö kokonaisuus torsoksi, kirjoittaa toimittaja Heidi Pesonen.

Kuva: Aamulehti

Aamulehti

Vuoden 2026 marraskuussa on kulunut vuosikymmen siitä, kun Tampereen rantatunneli avattiin liikenteelle. Tampereella on siis koululaisia, joille rantatunneli on aina ollut osa kaupunkia. Sitä se on myös monelle muuttokuorman kanssa viime vuosina tulleelle.

Itselleni se ei ole vieläkään ajoreitti muiden joukossa. Mietin yhä usein tunnelin läpi ajaessa sen rakentamiseen liittynyttä poliittista vääntöä ja kiivasta keskustelua. Samoin tulee mietittyä niitä muutama vuosi sitten yhtenään tehtyjä uutisia, kuinka tunnelin kautta kulkeva reitti on pahasti ruuhkautunut.

Tunneli ei tullut kaupunkiin helposti, eikä alku ollut pelkkää auvoa.........

© Aamulehti