Проф. Зико Колтер е член на борда на OpenAI - компанията, създала ChatGPT. Той е водещ експерт в областта на изкуствения интелект и професор в университета "Карнеги Мелън" в САЩ, където ръководи катедрата по машинно обучение. Освен това е съосновател на Gray Swan - стартъп в областта на дълбоките технологии, фокусиран върху сигурния изкуствен интелект.
Успехът ще е при тези компании, при които не ИИ свършва цялата работа, а го прави в комбинация с хората, каза още проф. Колтер
- Миналата седмица две нобелови награди за физика и химия бяха присъдени на учени, работещи в областта на изкуствения интелект (ИИ, или AI от artificial intelligence - б.р), което е нещо безпрецедентно. Изглежда, че той е навлязъл дълбоко във всички области. Какво е вашето мнение, проф. Колтер?
- Всъщност Джеф Хинтън и Джон Хопфийлд не са непременно физици, а изследователи в областта на изкуствения интелект, може би повлияни повече от невронауките и подобни области, отколкото от самата физика. Но те използват принципи и математически концепции от физиката при проектирането на някои от по-ранните си модели. И мисля, че част от тази Нобелова награда е да подчертае ролята, която другите области са имали за влиянието върху ИИ.
При Нобеловата награда за химия е по-различно. Тя се отнасяше по-скоро за иновация в ИИ, приложена в химията. И виждаме как предсказването на протеиновата структура, заради която взеха наградата, се признава за една от големите иновации за последните години. Така че тази награда е по-скоро е за признаването на влиянието, което изкуственият интелект оказва върху други области.
- Предвид всичко това в каква посока мислите, че ще еволюира ИИ?
- Не знаем със сигурност. Има много теории и това, което ще кажа, е спекулативно. През последните 5 г. промених собствените си убеждения по този въпрос. Преди смятах, че ИИ ще продължи да бъде полезен инструмент, който да се фокусира и прилага върху конкретни проблеми от съответните експерти и специалисти.
С напредъка........