- Как се роди идеята ви за национален музей в центъра на София с лесен достъп до него, г-жо Желева?
- Това не е нова идея и не е моя. Българите имат нужда от Национален музей - модерен, съвременен, образователен, интерактивен - музей, който да разказва и представя богатата история на българските земи, която датира от най-дълбока древност.
Ние, българите, не познаваме историята си и имаме огромна нужда от чувство на национална гордост и самочувствие, това показаха и последните избори.
Проблемът е, че българската история е подменена и фалшифицирана през последните 80 години.
Нашето национално самочувствие е смазано и сведено до това, че българите сме велика нация благодарение на братска Русия и че без Големия брат ние сме нищо.
Подменят се ценностите, безценното ни културно-историческо наследство и музеите ни тънат в нищета и забвение и за тях няма пари, но за всякакви бутафорни измислени исторически атракциони със съмнителна историческа достоверност се дават безсмислени десетки, стотици милиони левове.
За мен това е напълно неприемливо. Как е възможно Националният ни исторически музей, който трябва да бъде най-представителният музей в България и в който се съхраняват едни от най-важните, световноизвестни български съкровища, да се намира в покрайнините на София?
И да е труднодостъпен, в неподходяща за музей сграда, с морално остаряла експозиция, от която дори не можеш да разбереш, че в нея са изложени трите най-древни златни съкровища в света - Варненското (копие), Хотница и Дуранкулак (оригинали). Наредени са едни предмети, за които освен датировка и къде са намерени няма обяснения, няма история, няма контекст, няма разказ.
Дори сам по себе си НИМ такъв, какъвто е, за мен като българка по-скоро предизвиква чувство на срам. За какво национално самочувствие говорим.
- Обявихте подписка за такъв музей, има ли вече хора, които ви подкрепят?
- Да, хората започват да осъзнават важността на този на пръв поглед “маловажен” проблем на фона на останалите проблеми в държавата, като липсата на представителен, модерен национален музей в центъра на София.
- А има ли вече и критикари на идеята?
- Да. И това са най-вече хората от музейната гилдия, които казват: “За какво ни е нов музей, ние си имаме чудесен.”
- Какви специалисти трябва да ръководят музеите?
- Според мен крайно време е музеите в България да се управляват от културни, музейни мениджъри, а не от археолози, което е масова практика в България.
Археологията е съвсем друга наука и професия, това е призвание и да назначиш начело на музей човек, който изцяло е посветен на разкопки и половината година е на терен, а през останалото време се занимава с научноизследователска дейност, смятам, че това не е добро решение.
- Къде да бъде разположен музеят - в подходяща сграда в центъра на столицата, каквато например е ЦУМ, или строителство на специална сграда........© 24 Часа