Тръмп придърпва Москва в американска орбита?
Според редица оценки, на 13 и 14 февруари приключи историческата епоха, чието начало бе подписването на Атлантическата харта между Рузвелт и Чърчил на 14 август 1941 г. Основания за подобен извод дават както телефонният разговор между Тръмп и Путин, с който очевидно се заобикалят колективните инструменти на Атлантическото сътрудничество при взимане на важни решения, така и изявленията в Мюнхен на висши представители на администрацията Тръмп - Дж. Д. Ванс и Питър Хегсет. В хаоса от аргументи е трудно да се ориентираме относно истинските причини на този вътрешен разрив в евроатлантическата общност. Някои го отдават на характера на Тръмп, други - на твърдата политика на имперски национализъм, предприета от началото на втория му мандат, трети... За съжаление, европоцентричните обяснения на фактите няма да ни доведат по-близо до истината.
Геополитическите възгледи на Тръмп - извън чисто търговските си аспекти - са свързани с последната "свръхценна" идея на Хенри Кисинджър, която от едно десетилетие произвежда мощни интелектуални и политически илюзии в Америка. Същността на тази идея е проста. Така както Кисинджър изигра "китайската карта" спрямо комунистическия колос в Москва като рязко подобри отношенията между Вашингтон и Пекин, така и днес някой трябва да изиграе "руската карта" спрямо новия световен колос - Китай - като "придърпа" Москва в американската орбита. Тръмп съвсем очевидно се припозна в тази роля и тръгна да я играе още по време на първия си мандат. Не му стигна нито времето, нито политическия ресурс за окончателно "сприятеляване" с Путин, затова планът бе възобновен от ден първи на настоящия му втори мандат. За нас войната в Украйна е съдбовно събитие, от чийто край зависи оцеляването на Европа и бъдещето на нейния интеграционен проект. За Тръмп и неговия политически кръг Украйна е разменна монета за договаряне с Путин по основния въпрос - ще излезе ли Кремъл от своя статут на "втора цигулка" в оркестъра на Пекин и ще се присъедини ли към "оркестъра" на Вашингтон.
Всяка сделка има своя цена, а Тръмп не възнамерява да плаща нищо от "собствения" си джоб. Ако договарянето с Путин изисква да се плати с цената на Украйна, на Източна Европа, на Европа като цяло - Тръмп ще се пазари и ще договори цената. Той не е първия американски президент, който се договаря с картата на Европа в ръка. Франклин Рузвелт предаде на Сталин източната половина на Европа за да........
© 24 Часа
