Доц. д-р Мариана Тодорова, футуролог: Бетърите все повече ще отглеждат деца, на които не са биологични родители
Училището ще се запази по-скоро като социализираща институция. Не като място за придобиване на знания
- 2025 година даде старт на новото поколение Бета, за което казват, че ще доживее началото на XXII век. Какво ще е различното у тях, доц. Тодорова?
- Начинът им на живот и възприятието на света. Ако нашето поколение се сформира под въздействието на интернет и усети какво значи информационно общество, сравнявайки го с аналоговото, бетърите ще се раждат в изцяло подвластна на изкуствения интелект среда. Съответно мисленето им ще е подчинено на това да работят и живеят в синергия с ИИ и технологиите, които го съпътстват. Те ще са първите, които ще използват всякакъв тип асистенти и автономен софтуер, които не само ще взимат решения, но ще имат зелена светлина и да действат - например ще извършват определени операции на фондовата борса или ще правят покупки.
- Да очакваме ли промяна в социалното им поведение?
- Техните най-вероятно бащи и майки - милениалите и поколението Z, са хора с доста по-крехка психика и с претенцията да се отнасят с тях по-внимателно. Затова компаниите, в които работят, все по-често наемат медиатори и психолози, за да улесняват работния процес. А иначе колкото по-комфортно се чувстват хората в дигиталния си живот, толкова по-чупливо става тяхното ментално здраве. Това се отразява на желанието им да носят отговорност и да взимат решения. Мисля, че в бъдеще тази тенденция ще се задълбочи.
- Защо?
- Защото самото ни време позволява да съществуват взаимно отричащи се и противоречащи си тенденции. А в такава среда решения се взимат трудно, и бетърите ще бъдат белязани от това. От друга страна, очаквам да се възродят обратни тенденции - колкото повече права да взима решения делегираме на ИИ, а нагласите в момента са да се изобрети генерален ИИ (AGI), който да дава комплексни решения на въпросите, толкова повече ще са инцидентите и грешките.
- Дайте пример.
- Например онзиденшният случай с ИИ, който успя да трансформира и срине борсите на Уолстрийт и тотално да намали капитализацията на компании като Nvidia и OpenAI, макар и още слух, е ясен пример за това. Също - инцидентът с влаковата композиция в Охайо, САЩ, през 2023 г.. Бяха на ръба на екологична катастрофа, защото композициите превозваха газ - съединение на винил, който, ако беше изпуснат във въздуха, би унищожил околната екосистема. Всичко това се беше случило, защото тези железници са........
© 24 Часа
