Проплакаха бебетата Бета - ще живеят по-дълго, ще са по-умни от нас, но лабилни и пресметливи
- Тези деца ще имат проблеми с контакти на живо
- Ще живеят в по-малки домове
Бебето Крум, което се роди в първата минута след настъпването на новата 2025 г., е и първият български представител на най-новата демографска генерация - Бета.
Разбира се, има разлика между поелия в София първата си глътка въздух малчуган и връстника му във Вашингтон или Пекин - ще пораснат в различни условия, но все пак ще носят общи черти, както предшествениците им от други генерации. Поне така твърди Марк Маккриндъл, австралийски социолог, футуролог и лектор от TED, който изучава поколенията.
Нашето пеленаче и родените до 2039 г. по целия свят ще съставляват около една шеста, или 16% от населението на земята до 2035 г. Много е вероятно да посрещнат началото на XXII век - през 2101 г. днешното бебе Крум ще е на 76 години.
Бета малчуганът Крум е наследник на поколението Алфа, родени между 2010 и 2024 г. Изборът на първите две букви от гръцката азбука за имената им съвсем не е случаен - обозначава нова, коренно различна ера в човешката история,
белязана силно от новите технологии
Преди Бета са генерацията Z, появила се на бял свят между 1996 и 2010 г. и милениалите, родени между 1982 и 1996 г. Най- вероятно тъкмо милениалите (на възраст от 31 до 45 г.) и зумърите (16-40-годишни) ще са техните бащи и майки.
И двете демографски групи се различават доста от предшествениците си - повечето са хора с индивидуалистичен поглед към живота, отдалечаващи се все повече от традиционните ценности на предишните генерации, но и по-гъвкави, адаптивни, издръжливи, емоционално интелигентни. Качества, които със сигурност ще предадат на децата си Бета.
Според друг поколенчески изследовател - Джейсън Дорси, Бета ще са свикнали с умни устройства и изкуствен интелект по начин, по който предходните поколения не са. Още отсега се знае, че бетърите ще притежават впечатляваща технологична грамотност, резултат от хипериновационната........
© 24 Часа
