Pre nekoliko godina Aleksandar Vulin je pao u amok, iznerviran činjenicom što na svetu postoje inokosni tipovi koji ne dele njegovo oduševljenje očajnim propagandnim filmom „Dara iz Jasenovca“ režimskog reditelja Predraga Gage Antonijevića. Zatečen spoznajom da postoje ljudi koji se razlikuju od njega, uzrujani Vulin je sa govornice Narodne skupštine zaurlao kako „udžbenik istorije mora da napiše država Srbija”, kako ne smemo dozvoliti da nam drugi pišu istoriju.
“Diskutujte o ovoj temi, dajte predlog, donesite zakon, uradite ono što možete da uradite da država Srbija sama piše svoju istoriju”, kumio je i molio poslanike predsednik fantomskog Pokreta socijalista i tadašnji ministar policije.
Preoblikovana ideja
Genijalnost Vulinove ideje odmah je prepoznao njegov vrhovni komandant Aleksandar Vučić, sličan se sličnom raduje, pa je ideju malo i nadogradio, rekavši da udžbenike iz srpskog jezika, istorije i geografije može da „napravi samo država“. Konačno je prošle godine na skupštinski dnevni red došlo i ovo pitanje, pa je tako usvojen Zakon o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima. U međuvremenu je originalna ideja tandema Vučić & Vulin malo preoblikovana, pa će deca umesto novih udžbenika iz navedenih predmeta dobiti – nacionalnu čitanku.
Novi udžbenik će biti obavezan za sve razrede osnovne i srednje škole, a predviđeno je da se „koristi u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta, razvijanja svesti i osećanja pripadnosti Republici Srbiji, poštovanja i negovanja srpskog jezika i maternjeg jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina na prostoru Republike Srbije, razvijanja interkulturalnosti, poštovanje i očuvanje nacionalne i svetske kulturne baštine“.
Svi navedeni sadržaji se već proučavaju u okviru raznih školskih predmeta, što piše čak i u pomenutom zakonu: “Nacionalna čitanka obuhvata sadržaje programa predmeta srpski jezik, odnosno srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, likovna kultura i muzička kultura”. Čemu onda uopšte nacionalna čitanka? Takođe, nejasno je i na kojim će se časovima ona proučavati, verovatno će se od svakog navedenog predmeta otkinuti poneki čas za maltretiranje učenika nacionalnom čitankom.
Kad država piše udžbenike
Nacionalne čitanke trebalo je ove jeseni da se pojave, ali deca su krenula u školu bez novih udžbenika. Verujem da za to nije odgovoran samo nadležni Zavod za udžbenike, već da je prosto došlo do nesporazuma. Kako smo već rekli, Vučić i Vulin su decidirano rekli i više puta ponovili da nove udžbenike mora da napiše država Srbija, lično i personalno. Nadležni su očigledno čekali da država napiše nacionalne čitanke, ali se ispostavilo da država (Srbija ili bilo koja druga) zapravo ne ume da piše udžbenike, kao ni bilo šta drugo. Nigde ne postoji knjiga na kojoj piše da je njen autor država Srbija, uvek je to neki pojedinac, čovek od krvi i mesa.
Nedoumice je razrešila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, rekavši da čitanke malo kasne, ali da će vrlo brzo stići prve dve – za učenike prvog i drugog........