Razglednica iz Strazbura, sa groblja slobode štampe

Lepo i ohrabrujuće je izgledala vest koja je drugog oktobra stigla iz Strazbura: Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PS SE) usvojila je rezoluciju kojom se priznaje da je osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž bio politički zatvorenik u Velikoj Britaniji.

U tom dokumentu pod nazivom „Pritvaranje i osuda Džulijana Asanža i njihov zastrašujući uticaj na ljudska prava“, koji je ranije objavljen na sajtu PS SE, ukazuje se na značaj slobode štampe i navodi da „oštro postupanje prema Džulijanu Asanžu, koji je nedavno pušten iz pritvora nakon više od decenije politički motivisanog krivičnog gonjenja za njegov novinarski rad“, zaslužuje posebnu pažnju.

A onda plus – izražava se zabrinutost da „nesrazmerno oštar tretman“ prema njemu „stvara opasan zastrašujući efekat i klimu autocenzure koja utiče na sve novinare, izdavače i druge koji izveštavaju o stvarima od suštinskog značaja za funkcionisanje demokratskog društva“.

Dobro, nije Parlamentrana skupština Saveta Evrope nešto što direktno utiče na događaje, ali – principi su važni! Kad znamo šta hoćemo, nešto ćemo i da uradimo! Za demokratiju, slobodu govora, slobodu štampe… Jer, to su evropske vrednosti Civilizacijske, takoreći.

Ali… Vest sadrži i konkretno: „Za rezoluciju u PS SE, koju čine poslanici iz 46 država članica Saveta Evrope, glasalo je 88 poslanika, 13 je bilo protiv, a 20 je bilo uzdržano, saopštio je Vikiliks na svom nalogu na društvenoj mreži Iks.“ I to se nije objašnjavalo. Pobedi se u zube ne gleda.

U stvari, kako nam je posle natenane razjašnjavala Nataša Jokić sa lica mesta, iz Strazbura (sajt „Balkan magazin“), to bejaše i sramno i – „svojevrsna razglednica sutona Evrope“. Džulijan Asanž je sa suprugom sedeo na galeriji i gledali su…

Od 306 poslanika PS SE samo trećina ih je bila u sali. Islandska poslanica Sune Evarsdotir podnela je izveštaj o posledicama zatvaranja „bez presedana“.

Ona je, inače, članica islandske Partije pirata, koja je netipična za savremenu Evropu jer insistira na „direktnoj demokratiji“ – „gde svi ljudi zajedno odlučuju o svim stvarima od javnog značaja. Karakterišu je velike skupštine naroda, poznate još i kao zborovi, sabori i slično.“

Što za Island i nije nelogično: populacija od 380.000 stanovnika, oko 3,7 stanovnika po kvadratnom kilometru; najređe naseljena država u Evropi, i jedna od 20 najređe naseljenih država na svetu. Gotovo dve trećine populacije živi u glavnom i najvećem gradu Rejkjaviku. Stranka je osnovana 2012. i stalno je opoziciona, sa podrškom od oko 10 odsto. Protivi se da Island bude u EU, brine o beskućnicima i za........

© Нови Стандард