Zlonamerna kanonada

Ako bismo se dosledno držali istorijske izreke „ne veruj Danajcima (Grcima) ni kad donose poklone”, samo bismo se još jednom uverili da ne treba biti naivan i preterano verovati u helensku dobronamernost i podršku. Iako je javno mnjenje u Grčkoj u celini naklonjeno Srbiji i Srbima, grčka zvanična politika – bez obzira na prigodne i verbalne izjave – umnogome ne prati naklonost širokih narodnih masa prema Srbiji, iskovanu u mnogim zajedničkim ratovima i borbi protiv zajedničke opasnosti koja im je dolazila uglavnom sa Zapada.

Čak bi se moglo reći da ima nečeg pomalo šizofrenog u vlastitoj predstavi Grka koji sebe vide kao izrazite srbofile, bez obzira što su učestvovali u bombardovanju SR Jugoslavije i što nikad nisu iskoristili pravo veta kako bi sprečili bilo sankcije ili bombe, što su – kao članovi Evropske unije i NATO pakta – mogli da učine. Pojedinačni izuzeci poput poručnika Marinosa Ricudisa se ne računaju.

Grci se i danas sa mnogo gorčine i revolta osvrću na ponašanje vladajuće elite, „razapinjući” Doru Bakojani – izvestioca Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (SE) – optužujući i nju i grčku vladu da su „odgovorne za iznenadnu promenu stava Grčke” po pitanju prijema tzv. Kosova u Savet Evrope.

Grčki list Demokratija – blizak vladajućoj „Novoj demokratiji” premijera Kirjakosa Micotakisa – navodi da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju naciji upotrebio „neviđeno oštru retoriku” protiv Bakojanijeve, obraćajući joj se lično ljutitim tonom: „Konkretno, tokom svog dramatičnog govora iz predsedništva, predsednik Vučić se obratio gospođi Bakojani po imenu veoma ljutitim tonom, rekavši: ‘I da kažem Dori Bakojani: Sram te bilo šta si uradila. Sram te bilo! Znam ko vam je dao nalog telefonskim pozivom a vi ste promenili izveštaj (o Kosovu)… Neki ljudi imaju kičmu, a neki su bez kičme!’”, preneo je grčki list.

Kako se navodi, oštra reakcija predsednika Srbije usledila je manje od 48 sati nakon što je izveštaj Bakojanijeve prihvatila Parlamentarna konferencija Saveta Evrope – a u kojem je bivša grčka ministarka spoljnih poslova predložila uključivanje tzv. Kosova u Savet Evrope, zaobilazeći međunarodne obaveze vlade i premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija prema srpskom narodu na Kosovu i Metohiji – na koje se do pre dve sedmice pozivala i predlagala ih i sama.

List navodi da ovaj „opasan preokret” nije samo potvrda dubokog raskola koji je, nažalost, sada nastao u grčko-srpskim odnosima – pod odgovornošću grčke strane – uz ocenu da potez Bakojanijeve „otvara put za međunarodno priznanje ‘Kosova’” i stvara veliki problem i na Kipru, koji se tome oštro protivi. Prijem tzv. Kosova u Savet Evrope aktuelizovan je ponovo poslednjih nedelja, nakon što je vlada u Prištini zatražila da se pravoslavnom manastiru Visoki Dečani vrati 24 hektara zemlje.

Presedan je da je izvestilac Dora Bakojani za Prištinu imala tri........

© Нови Стандард