Oveštale tvrdnje da se sve teške stvari uglavnom dešavaju u vrelim i sparnim letnjim danima, kada je pažnja ljudi, uglavnom orijentisanih na odmor i putovanja, daleko slabija nego u drugim periodima, ponovo su dobile potvrdu u ubrzanoj i grozničavoj „litijumskoj kampanji”, koja je kulminirala dolaskom u Beograd nemačkog kancelara Olafa Šolca i komesara EU Maroša Šefčoviča i potpisivanjem Memoranduma o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama.
Uočava se da je kampanja za litijum naglo skočila u julu, mada je u junu minorno pominjana, bolje reći do 2. juna u predizbornoj kampanji skoro nikako, da bi se projekat na velika vrata vratio u trenutku kada zemlja gori usled ekstremnih temperatura. Reklo bi se da je tajming više uslovljen prioritetnim evropskim odlukama o pitanju energetske nezavisnosti, možda i presudno, nego što bi se dalo zaključiti da je inicijativa potekla iz Beograda. Mada, nije zanemariv ni beogradski pažljiv i isplanirani pristup ovom poduhvatu.
Zamajac celom procesu dao je Ustavni sud odlukom da je prethodna uredba Vlade o ukidanju, takođe svoje uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita bila protivustavna. Samo nekoliko dana kasnije usledilo je vladino usvajanje nove uredbe kojom se aktivira ona poništena, dolazak visokih evropskih gostiju i paraf na pomenuti memorandum.
Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima, potpisali su u Palati Srbija ministarka Dubravka Đedović Handanović i potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič.
U Beogradu je tom prilikom, na Samitu o kritičnim sirovinama između predstavnika Vlade Srbije i zvaničnika Evropske unije, kao i evropskih institucija i kompanija, potpisano više sporazuma, sve u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i nemačkog kancelara Olafa Šolca. Potpisivanju su prisustvovali i ambasadori Italije Luka Gori, Nemačke Anke Konrad i nezaobilazni ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil, kao i ministri u Vladi Srbije.
Nakon potpisivanja memoranduma, EU i Srbija će u roku od šest meseci izraditi mapu puta sa konkretnim akcijama za sprovođenje Strateškog partnerstva, navodi se u saopštenju.
Ako se podsetimo, Srbija i Evropska komisija potpisale su u septembru prošle godine takozvano Pismo o namerama za uspostavljanje strateškog partnerstva u oblasti lanaca vrednosti kritičnih sirovina i električnih vozila, uključujući materijale, baterije, proizvodnju i reciklažu, da bi o njegovoj sadrži javnosti saznala tek u martu ove godine, reklo bi se zaobilazno i na iznuđen način.
Upravo je na osnovu ovog pisma o namerama predloženo uspostavljanje sada potpisanog Memoranduma o razumevanju, kojim će se tek uspostavljati strateško partnerstvo u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila. Na sajtu Evropske komisije može se videti da Evropska unija već ima memorandume o strateškom partnerstvu u oblasti sirovina sa Norveškom, Ruandom, Grenlandom, Demokratskom Republikom Kongo, Zambijom, Čileom, Argentinom, Namibijom, Kazahstanom, Ukrajinom, Kanadom…
Evropa želi da sama pokriva svoje potrebe za litijumom, ali se suočava sa značajnim izazovima. Savet EU........