Granica etničkog čišćenja
Premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju najednom se žuri sa otvaranjem mosta između Severne i Južne Mitrovice. Sav se dao u farbanje metalnih delova, malterisanje i krpljenje pukotina na konstrukciji, uklanjanje grafita i njegovo testiranje na opterećenje, iritirajući ionako prenapregnute živce srpske zajednice u Severnoj Mitrovici, koji u pretnji otvaranja mosta vide još jedan pritisak u nizu koji je već teško i nabrojati.
Nisu se takoreći ni ohladili od šokova izazvanih zauzimanjem pošta, oduzimanjem NIS-ovih benzinskih pumpi, nasrtanjem na srpske stanove i imovinu; privatizacija imovine u vlasništvu srpskih firmi i preduzeća odvija se netransparentno i mahom bez znanja vlasnika ili zakupaca. Prištinska vlada izdvaja novac za kupovinu srpskih objekata, a sve to uz nemo posmatranje tzv. međunarodne zajednice, KFOR-a i Evropske unije.
U međuvremenu, više srpskih manastira na jugu proglašeni su za katoličke, za albansku kulturnu baštinu, stigli su pozivi da se sruši spomenik na Gazimestanu. Nastavljeno je i sa rušenjem spomenika na srpskim grobljima na jugu, preorano je staro srpsko groblje u Severnoj Mitrovici… Kosovski „istoriografi“ otkrili su da je cara Murata na Kosovu polju ubio mladi Albanac… Stižu jedna po jedna presuda Srbima za „ratne zločine“, u Gojbulji nekad srpskom selu kod Vučitrna, osvanuli su grafiti UČK i poruke da je ubica srpskog policajca u Loznici heroj…
Međunarodna zajednica, makar javno, poziva već danima Kurtija da odustane od namere da otvori most, jer bi to dovelo do novih tenzija. I Evropska unija i KFOR ističu da bi otvaranje mosta trebalo da bude dogovoreno u dijalogu Beograda i Prištine. A kako su ti dijalozi tekli, dobro znamo. Srbija je ispunjavala sve što se od nje tražilo, dok je Priština svoje obaveze opstruisala i činila sve suprotno, uz amin ovih koji je sada, navodno, upozoravaju.
Most neprekidno čuvaju italijanski karabinjeri jer su Albanci više puta preko mosta pokušavali da upadnu u severni deo Kosovske Mitrovice gde većinski žive Srbi, dok iz ove međunarodne misije „sve aktere pozivaju da budu uzdržani“ i opominju da „neće oklevati da reaguju u slučaju bezbednosnih rizika“.
KFOR je nedavno imao vojnu vežbu sa 500 pripadnika čiji je cilj bio priprema za bezbednosne izazove na KiM pod nazivom „Most je predaleko“, ali ostaje nejasno šta je za njih bezbednosni izazov – otvaranje mosta, ili demonstracije u slučaju njegovog otvaranja?
Građani Severne Mitrovice i severa Kosova i Metohije su posle Kurtijevih najava o otvaranju mosta organizovali protest na kome su aklamacijom odbacili njegovu ideju. Srbi sa severa su na mitingu podsetili da je upravo na glavnom mostu na Ibru, 1999. i 2000. godine, zaustavljeno etničko čišćenje Srba. Za 25 godina, od 1999, na mostu i oko mosta desilo se više od hiljadu incidenta u kojima je 250 Srba teže povređeno, a veći broj ljudi zadobili su lakše povrede. Gradovi na Kosovu koji nisu imali sličan most u međuvremenu su očišćeni, pa su Srbi uputili i poruku KFOR-u i NATO-u da „dozvola za otvaranje mosta znači i dozvolu za etničko........
© Нови Стандард
visit website