Sudeći po najavama iz Brisela, u EU su sve spremniji da prekinu „toleranciju” prema Mađarskoj i njenom lideru Viktoru Orbanu zbog sve češćeg disonantnog ponašanja Budimpešte u odnosu na glavni ton i odluke ove naddržavne organizacije. Sve više je najava najozbiljnijeg političkog mehanizma, tzv. nuklearne opcije koja se koristi u „najekstremnijim okolnostima”, protiv države članice kojim se suspenduje njeno pravo da glasa o odlukama Unije, ukoliko istrajava na kršenju „osnovnih vrednosti” i vladavine prava. „Ukoliko Orban bude ponovo blokirao sporazum (o 50 milijardi evra pomoći za Ukrajinu) na samitu u februaru, korišćenje člana sedam kako bi se Mađarskoj oduzelo pravo glasa postaje realna opcija”, rekao je neimenovani evropski diplomata za portal „Politiko” (sporazum o pomoći Ukrajini je u međuvremenu odobren, prim. NS).
Orban se već godinama nalazi u sukobu s briselskim establišmentom, a sagovornici portala navode da oni imaju sve manje strpljenja za buntovnog mađarskog lidera, naročito sada kada je, kako piše „Politiko”, pomoć EU za Ukrajinu ključno značajna, pošto je budućnost finansiranja iz SAD dovedena u pitanje zbog unutrašnjih podela u toj državi, ali i potencijalne pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u novembru.
Članovi Evropskog parlamenta prikupili su dovoljan broj potpisa za istorijsku peticiju kojom se traži poništavanje prava Mađarskoj i Viktoru Orbanu da glasaju o odlukama EU, u skladu sa pomenutim članom sedam Ugovora o EU. Informacije o prikupljenim potpisima objavio je evropski poslanik desnog centra iz Finske Petri Sarvama, koji je rekao kako su ovim činom korak bliže udaljavanju Orbana od glasanja.
„Sad ili nikad. Mašinerija EU za donošenje odluka je zaglavljena zbog mađarskog premijera Viktora Orbana. Jedini način da to uspe je da se Orbanu uskrati pravo glasa u Savetu. Istovremeno pokazujemo da u EU nije dozvoljena ucena”, napisao je on na Iksu.
Inače, u peticiji se poziva predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola da preduzme korake u odnosu na Mađarsku. „Započinjanje procesa prema članu sedam označava prvi korak za utvrđivanje postojanja ozbiljnog i upornog kršenja vrednosti EU. Nakon potvrde takvog kršenja, omogućava se državama članicama da pređu na drugi korak ka članu sedam Ugovora, što potencijalno može rezultirati suspenzijom određenih glasačkih prava Mađarske”, navodi se u peticiji.
Evroparlamentarci su naglasili da je ovaj korak neophodan da bi se zaštitile vrednosti EU. „Mađarska je više puta kritikovana zbog svoje erozije vladavine prava, posebno posle akcija Mađarske da poremeti donošenje odluka država članica na decembarskom samitu. Naš glavni zadatak je da zaštitimo evropski način života i demokratiju. Pokretanjem postupka prema članu sedam Ugovora o EU, poslali bismo jasnu poruku Mađarskoj da su njeni postupci neprihvatljivi”, poručili su poslanici u Evropskom parlamentu.
Politička dimenzija EU manifestuje se i kroz njenu utemeljenost na određenim vrednostima koje moraju poštovati kako države članice, tako i države koje to žele da postanu. Čak i ako se prihvati stav da EU ima........