Dve godine od kada je Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu, ruska ekonomija iznova uspeva da iznenadi zloslutne prognostičare. Finansijski kolaps, koji je naširoko predviđan u proleće 2022, nije se desio.
Ekonomija je zapala u recesiju, ali ona je bila manje oštra nego što se očekivalo i nije dugo potrajala. Inflacija je bila poslednji bauk. Prošle godine cene su brzo rasle, a ekonomisti su verovali da bi one mogle da se izmaknu kontroli. Čak je i gospodin Vladimir Putin bio zabrinut. U februaru, apelovao je na činovnike da „posebnu pažnju posvete” rastućim cenama.
Još jednom, međutim, ruska ekonomija je pokazala da pesimisti greše. Podaci koji bi trebalo da budu objavljeni 13. marta očekuje se da pokažu kako su cene skočile 0,6 odsto u februaru u odnosu na prethodni mesec – što je pad u odnosu na 1,1 odsto koliko je stopa rasta bila krajem prethodne godine. Na međugodišnjoj osnovi inflacija verovatno više ne raste, pošto je dostigla 7,5 odsto u novembru (videti grafikon ispod).
Mnogi prognostičari očekuju da će ubrzo stopa rasta cena opasti na četiri odsto, a očekivanja domaćinstava o budućoj inflaciji su se primirila. Rezultat predsedničkih izbora, čije održavanje počinje 15. marta, unapred je poznat. Čak i da je ishod izbora otvoreno pitanje, ove brojke ne bi naškodile Putinu.
Ruska inflacija skočila je prošle godine zbog fiskalne ekspanzije veće od one u vreme pandemije COVID-19. Pošto je gospodin Putin povisio uloge u Ukrajini, povećao je potrošnju svih stavki, od transportne opreme i oružja do vojničkih plata. Ukupni državni rashodi........