Koridor GIUK ( Grenland – Island – Ujedinjeno Kraljevstvo) dugo vremena je predstavljao simbol NATO-a u borbi sa sovjetskom mornaricom (u najvećoj meri podmornicama), a naročito od 1951. godine i raspoređivanja američkih snaga na Islandu, kada je i doktrinarno postao značajan u strategiji akcije i strategiji odvraćanja NATO.
GIUK svoj značaj i važnost pokazuje najpre u vreme velikih ratova HH veka kao efikasan pomorski kanal za logistiku, transport i bezbedno skladištenje naoružanja i drugih potrepština za nastavak rata, ali i kao sigurna pozadina, odnosno strategijska dubina, pre svega Velike Britanije.
Vode severnog Atlantika između kopnenih masa Grenlanda, Islanda i Ujedinjenog Kraljevstva čine takozvani „GIUK koridor“ (eng. GIUK gap). Ovaj koridor ima strateški značaj za talasokratske subjekte NATO-a u pogledu pristupa kontinentalnim silama Evrope, a posebno Rusiji i Nemačkoj, što ima svoje utemeljenje u istorijskim događajima i geostrategijskoj teoriji [1].
Koridor GIUK predstavlja značajan pomorski koridor koji povezuje Severni ledeni okean (Arktički okean) sa Atlantskim okeanom. Ovaj koridor je ograničen kopnenim masama Grenlanda, Islanda, Farskih ostrva i Škotske, i izlazi na Norveško, Grenlandsko i severni obod Severnog mora.
Između Grenlanda i Islanda nalazi se Danski tesnac, koji je važan za pomorske komunikacije između samog Grenlanda i ostatka Evrope. Na dnu severnog Atlantika nalaze se veoma važni i ranjivi kablovi koji samo povećavaju geostrategijsku važnost ovog koridora [2].
U mnogim stručnim izvorima, koridor GIUK se opisuje kao „tačka gušenja“ (choke point), termin koji u geopolitici podrazumeva uske pomorske ili kopnene prolaze koji su lako odbranjivi i kontrolisani od strane države koja ima........