Само 8% взело МВР за последните 2 години, с останалите оперирал предимно Асен Василев
Нито един спасен живот от милионните глоби
Над 423 милиона лева има във Фонда за безопасност на движението към 31 декември 2023 г. В него всяка седмица и сега постъпват по 2-3 милиона лева от глоби на шофьори, засечени с превишена скорост от камери на КАТ.
За 2022 и 2023 г. МВР е похарчило от Фонда около 33 милиона лева, пак за поддръжка и купуване на камери, което прави само 8% от цялата сума. Къде са парите, защо с тях министърът на финансите попълва дупки в бюджета и защо не отиват за безопасност на движението, а само за умножаване на глобите, които плащат българските шофьори? Това попитаха вчера в своя позиция от Института за пътна безопасност.
Фондът за безопасност на движението бе създаден в далечната 2011 г., когато по пътищата в България заработиха първите 25 камери за скорост. Прието бе и допълнение в Закона за движение по пътищата да се издават електронни фишове за превишена скорост в отсъствието на контролен орган и нарушител. През първите години постъпленията бяха повече от скромни в рамките на 8-10 млн. лв. годишно, като само 20-25% от нарушителите си плащаха. Тогава МВР купи над 150 мобилни камери, които монтира в полицейските “Опел”-и и “бизнесът” на КАТ потръгна. Но тогава се появи тълкувателно решение на Върховния административен съд (ВАС), който спря снимките, защото в полицейските автомобили има присъствие на контролен орган, а не отсъствие, както пишеше в закона. През 2015-2016 г. полицията се напъна и използва целия си умствен багаж, за да промени закона. Но пък тогава бяха купени патрулните автомобили “КИА” на КАТ, през стъклата на които не можеха да снимат мобилните камери.
В последните години КАТ купи лазерни камери на триноги от ново поколение, издейства си да махне знака, който информираше шофьорите, че ги заснемат и започна да “печата пари” - през 2021 г. постъпленията във Фонда за пътна безопасност достигнаха 100 млн. лв., а през миналата - 120 млн. лв.
Според наредбата, с която е създаден Фондът, той прилича на счетоводна фирма със собственик министъра на финансите и управител министъра на вътрешните работи, казват от Института за пътна безопасност. От една страна, парите могат да се харчат само за нужди на МВР по контрола на движението и от........