menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Обрат с пенсиите

18 0
thursday

Индексират ковид добавките, но ги махат за новите пенсионери

От „Прогресивна България“ промениха предложението си за пенсиите от 1 юли

Намалиха субсидиите за партиите 

Обрат с увеличението на пенсиите от 1 юли стана в пленарната зала на парламента при окончателното гласуване от депутатите на промени в удължителния бюджет. Ковид добавките в размер на 60 лв. (30,68 евро) във вече опуснатите пенсии остават и ще продължат да бъдат индексирани, но ковид добавки в новите пенсии, отпуснати от средата на годината, няма да има. Така за един и същи трудов стаж и осигурителен доход човек, който се пенсионира сега, ще взима с 30,68 евро повече от тези, които ще се пенсионират след 1 юли.В първоначалния вариант на промени, срещу който възрази опозицията, се предвиждаше осъвременяване на отпуснатите вече пенсии по т. нар. швейцарско правило, но без то да включва и ковид добавката, а за новите пенсионери тази добавка да отпадне.Крайният вариант на текстовете за пенсионни промени беше предложен от Константин Проданов от “Прогресивна България” по време на дебата по удължителния бюджет. Той обясни, че идеята на отпадането на ковид добавките за новите пенсии е да се възстанови в първоначалния си замисъл осигурителната система. Ще подпомагаме през социалната система, подчерта Проданов.С гласуваните промени от 1 юли пенсиите ще бъдат индексирани със 7,8% в пълния си размер, включително и даваните ковид добавки. В първоначалния предложен вариант увеличението на пенсиите щеше да е с 2,39 евро по-малко. Минималната пенсия също нараства със 7,8% и от 1 юли става 347,51 евро. Основна промяна в удължителния бюджет е да се даде възможност на хората с минимални пенсии, това са над 800 000 души, да не бъдат ощетени от 1 юли и да получат по-висока пенсия, коментира Константин Проданов. За човек на минимална пенсия увеличението означава около 25 евро допълнително на месец.Управляващите оправиха проблеми с 2,39 евро са съществуващите пенсии и ковид добавката, но не оправиха по-големия проблем, че всички нови пенсии от 1 юли ще бъдат с 30 евро по-ниски, коментира лидерът на ПП Асен Василев. “Това освен, че е скандално, е и противоконституционно. Тази година има 110 хил. нови пенсионери, 55 хил. от тях вероятно ще се пенсионират второто полугодие. Всеки един от тях има право да заведе в Комисията за защита от дискриминация дело и да си получи 30-те евро. Така че този закон, освен да създаде бумащина за пенсионерите, не постига абсолютно нищо”, допълни той. “Ако след 1 юли ви определят по-ниска пенсия, директно отивате в офис на “Продължаваме промяната” и ние ще ви помогнем да пуснете жалба към комисията и да си получите 30-те евро на месец”, обърна се към пенсионерите Асен Василев.Освен пенсионните промени, парламентът гласува субсидиите за партиите да бъдат намалени от 4,09 евро на 3 евро за всеки глас на избирателите. Не от пенсии и субсидии за партиите, а от бюджета за отбрана да се........

© Труд