Проф. Николай Витанов от БАН, пред „Труд news”: Ако спечели Тръмп, възможностите за кабинет пред Борисов ще се увеличат

Българският народ е страшно търпелив, но като му свърши търпението, става страшно жесток

Гласуването с машините не е надеждно, а по протоколите играе химикалката. Политическата система е тръгнала към нищото и продължава да върви натам, казва пред „Труд news” професорът от БАН Николай Витанов. Питаме го за математическата му прогноза за кабинет, за разминаването между резултатите от флаш паметите на машините за гласуване и окончателните протоколи на секционните комисии.

- Какво означава 3,999 процента резултат за „Величие“ - за какво говори той, професор Витанов? Досега не е имало три цифри след десетичната запетая.
- Някой иска да покаже колко точно са събраните гласове, обаче според мен това е повече гаф отколкото прекалена прецизност, защото трета деветка наистина не е имало. Второ, един човек, който е учил малко повече математика, и ако се приеме, че се закръглява до втора цифри до десетичната запетая или точката, третата деветка означава, че това 3,999 процента е четири. Добре казват от ЦИК, че няма да закръгляват, и че не стигат 20 гласа. Обаче това веднага поставя другия въпрос – дори политици, дори високорангови, че купеният вот на тези избори е поне 10%. Първо, ако се махне той, тази партия, която беше с 3,999 процента, тя ще е вътре. Второ, ако взимат да се преброят отново гласовете, като нищо ще изникнат двайсетина гласа повече за същата тази партия и тя ще се окаже с 4,001 процента, например. От другата страна на границата. Така че това според мен е гаф, който не знам по какви причини беше направен. Ако аз трябваше да правя такова нещо, тази партия щеше да е поне няколко хиляди гласа под чертата, а не 20.

- Да разбирам ли, че допускате, че има и стъкмистика?
- Разбира се, то се видя по телевизията се размятаха протоколи, където гласовете за тази партия са записвани за други партии. И те бяха горе-долу 20 от 2-3 протокола, така че сигурно има и още. Аз уважавам практиците, независимо от това колко десетки милиона хора са избили, та един такъв е казал – няма значение как се гласува, важното е кой брой.

- В случая кой брои?
- В случая броят избирателни комисии, които са съставени от членовете на политическите партии.

- А не брои ли „Информационно обслужване“ в крайна сметка?
- Точно така. И изведнъж разни хора, които нямат голямо представяне по медиите, получават преференции от хиляди гласове и т.н. Тоест има големи проблеми в нашата избирателни системи.

- Бихте ли казали от математическа гледна точка кои са най-кризисните звена в изборното ни законодателство?
- Проблемите са много. Най-напред избирателните списъци, машините, след това начинът на броене на гласовете в секционните избирателни комисии и т.н., като стигнете до ЦИК.

- Как бихме могли да си обясним данните, изнесени от „Демократичен център“, от анализа с изкуствен интелект. Оказва се, че във всяка пета секция има разминаване между данните в протокола с тези от флаш паметите на машините. Какво означава това?
- Това означава, че каквото е записано в протокола, не съответства на паметта на машините. И това, като е 20 процента, то означава само едно – дори гласуването на машини не е толкова надеждно, колкото ни го представят. И ако 20 процента от протоколите са сгрешени, то човек започва да си мисли честни ли са изборите.

- Какво може да се направи по отношение на разминаванията?
- Трябва да се ограничи играта на химикалката по........

© Труд