Постът вътрешен министър бе осквернен от Бойко Рашков
Със смесване на политическата и професионалната власт започна упадъкът на морала в МВР
Второто служебно правителство на Димитър Главчев вчера встъпи в длъжност. „Ако Главчев не се бе съгласил, ние щяхме да влезем в тежка конституционна и политическа криза. Така че от тази гледна точка бих адмирирал господин Главчев, че прояви разум“, казва социалният психолог Росен Йорданов. Според него не може да твърдиш, че МВР е деполитизирано, а в същия момент да го политизираш максимално с всяко едно назначение и с това на кой човек е назначения министър. Това е повсеместна практика, която съсипва и минималните достойнства, чест и морал, принципи, които все пак са ръководили тази система в някакви периоди, категоричен е г-н Йорданов.
- Закле се и седмото служебно правителство на Радев. Май започнаха да ни стават навик тези кабинети, господин Йорданов?
- Навик е опасна дума в такава ситуация, защото това означава, че ние започваме да нормализираме една като цяло ненормална ситуация. Всички тези неясноти след промяната на конституцията и тълкувателни истини, защото се оказа, че и конституционните експерти нямат единно мнение, показват само едно - че обществото ни и политическото у нас е изключително нестабилно, хората, които са призвани да се занимават с това на практика са уплашени, а гласоводавателите са засрамени или поне тези, които все още имат някакво чувство за отговорност за политическия процес, които се тревожат за държавата, а има много такива. Това показва, че ние се намираме в една изключително шизофренична ситуация, в която подозренията и тълкуванията са факти. Смесихме вътрешния си свят с външния, загубихме обективността на преценките си. Това се вижда във всички публични изяви - както на политиците, така и на т. нар. анализатори, които много често са политически пропагандатори. Те много често показват безидейност и абсолютна амбивалентност в коментарите си. Преди 3-4 години тези хора твърдяха едни неща, бяха абсолютно уверени, след това се оказа, че техните преценки са погрешни, скриха ги, появиха се пак и пак сбъркаха. Повечето от тях вече издават чувства - те са гневни и недоволни. Лесно е когато си на вълната на някакъв революционен плам да представяш желаното като реално, но на практика ние не функционираме като общество от много време.
- На кого пречеше Калин Стоянов, та стана ябълка на раздора дали ще има правителство или не?
- Аз стъпвам на фактите. Не си спомням някакво политическо действие на Калин Стоянов, с което еднозначно да е показал, че е действал под давление на някого изобщо. Оставям настрана това кой го назначи. Не съм адвокат на Калин Стоянов, не го познавам. Но става дума за това дали той е извършил действия, с които да потвърждава тези подозрения, които са представят като факти по определени студия и определени журналисти повтарят като папагали това, което са чули. И накрая стигнахме до ситуацията, която аз прогнозирах в студиото на една от тези телевизии, които трудно скриват пристрастията си, мисля, че се сещаме кои. Питаха ме - какво ще стане, ако махнат Калин Стоянов и какво ще стане, ако остане? И аз казах - нищо! И вчера това бе потвърдено от изказвания на Кирил Петков и „Възраждане“, в които........