menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Српско-косовски „Споразум о правосуђу“ од 9. ...

35 0
18.02.2026

Српско-косовски „Споразум о правосуђу“ од 9. фебруара 2015. као једна важна коцкица у мозаику предаје Космета

Српско-косовски „Споразум о дијалогу и правосуђу“ (9.2.2015), један је од политичких деривата Првог бриселског споразума (2013). Њиме смо се, индиректно, одрекли правосудне надлежности, јурисдикције, у нашој јужној покрајини („Право Косова ће се примењивати у правосудним институцијама (...), члан 1, https://dialogue-info.com/justice/ ). Међутим, с времена на време – више као чин одмазде и излива српства за опијене масе, а заправо у сврху лажно патриотског рекламерства – српски граничари ухапсе неког косовског Албанца због ратног злочина (учешћа у побуни) почињеног на Косову и Метохији. Држава их хапси и „показује зубе“, док утамничени, пре и него што се навикну на ћелију, потом бивају пуштени. А онда по природи ствари, неке друге вести већ стижу, не би ли покриле игроказ „царске голотиње“.

ЕУ, ка којој нам власт тежи, објавила да Србија „хапшењем и кривичним гоњењем држављанина Косова крши обавезе из Споразума о дијалогу и правосуђу из 2015. године“ јер се „Србија обавезала да неће покретати кривичне истраге нити кривично гоњење за наводне злочине почињене на Косову, осим ако то не затраже косовске власти“ (ово у Споразуму нисам нашао, можда се потписник, А. Вучић,........

© НСПМ