menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

САЩ горят резервите си заради Ормуз: Петролният буфер се топи, а цената тепърва идва

15 0
thursday

Американската икономика е изградена върху проста предпоставка – енергията трябва винаги да бъде налична, независимо от международните кризи. Именно затова след петролните шокове през 70-те години Вашингтон създаде мащабната система от стратегически резерви, предназначени да гарантират устойчивост при войни, ембарго и сривове на доставките. Десетилетия наред този резерв беше разглеждан като своеобразна застраховка за държавата. Днес обаче самото му състояние започва да се превръща в тема на тревога.

Според данните на американското Министерство на енергетиката общите запаси от суров петрол и петролни продукти са достигнали около 1,584 милиарда барела. Това все още изглежда внушителна цифра, но тенденцията е по-важна от абсолютните стойности. Няколко последователни години на освобождаване на резерви, увеличен износ и нестабилност на световните пазари постепенно намаляват буфера, който Вашингтон може да използва при нови сътресения.

Случаят с Ормузкия проток е особено показателен. През този тесен морски коридор преминава значителна част от световния износ на петрол и втечнен природен газ. Всяко прекъсване на движението там автоматично удря не само страните от Персийския залив, но и Европа, Азия и Съединените щати. Проблемът не е единствено количеството петрол. Проблемът е логистиката. Рафинериите работят по график,........

© Поглед Инфо