Иран удари американски разрушител? Техеран обяви отмъщение, Пентагонът отрича, а примирието се разпада
Удар, който може и да не се е случил
Най-важният факт в случая е, че засега няма независимо потвърждение за твърдението на иранската държавна телевизия IRIB. Техеран твърди, че е нанесен удар по команден център на американски разрушител в Оманския залив. Американското Централно командване отрича. Между двете версии стои познатата мъгла на информационната война, в която всяка страна използва новините като продължение на бойните действия с други средства.
Подобни съобщения обаче рядко възникват случайно. Дори когато дадена атака не е довела до сериозни поражения или не е достигнала целта си, самото публично съобщение изпълнява политическа функция. То демонстрира готовност за ответни действия и създава впечатление, че противникът не може да действа безнаказано.
Оманският залив не е периферия. Това е един от ключовите морски коридори на планетата. През него........
