Тито, Слоба и Вучић - сличности и разлике
Тито, Слоба и Вучић - сличности и разлике
Нова српска политичка мисао спровела је анкету чији је циљ био испитивање ставова грађана Србије о Јосипу Брозу Титу[1] и Слободану Милошевићу[2].Специфичност овог истраживања је била то што у њему није мерено само колики проценат има позитивно, а колики негативно мишљење о Титу и Милошевићу, већ се желело видети какво мишљење о двојици лидера, који су обележили српску историју друге половине ХХ века, имају присталице Вучићевог режима, а какав противници истог. Иако је такво истраживање само по себи унапред значило да ће и међу присталицама и међу противницима Вучићевог режима бити и оних који позитивно оцењују улогу Тита и Милошевића, или само једног од поменуте двојице лидера, или пак негативно виде обојицу – сами резултати ипак показују значајне разлике.
Вучић, са друге стране, има посебан „стил“ који подразумева то да он и његови медији грме против Албанаца и других суседа, али да им истовремено препуштају једну по једну од преосталих српских институција на Косову. А све то наравно представе као „победу од 5:0“
Вучић, са друге стране, има посебан „стил“ који подразумева то да он и његови медији грме против Албанаца и других суседа, али да им истовремено препуштају једну по једну од преосталих српских институција на Косову. А све то наравно представе као „победу од 5:0“
Тако Тита позитивно оцењује 41.4% присталица Вучићевог режима, а негативно тек мало више, односно 43.2%. Милошевића пак као позитивну личност види чак 68.2%, док о њему лоше мишљење има тек 10.8% њих. Када је пак реч о противницима Вучићевог режима, ту о Титу добро мишљење има 25.8% њих (негативно 55.7%), док Милошевића позитивно оцењује тек 13.3%, а негативно чак 69.3%. Из свега се види да међу онима који подржавају актуелну власт има изразито висок проценат њих који добро мишљење имају и о Титу и о Милошевићу.
Ту се поставља важно питање за размишљање – које су то велике сличности између Тита, Милошевића и Вучића? Наиме, оне би морале постојати уколико тако велики број људи позитивно мишљење има о свој тројици истовремено. Али ту већ настаје проблем. Онима који са носталгијом гледају на Титов период као време када смо имали „углед у свету“ Милошевић често изгледа као човек који нас је „посвађао са целим светом“. Или уколико им пак Тито делује као човек који је 1948. године „забо леђа у нож Русији“ Милошевић им лако може изгледати као неко ко је „бранио Србију од Новог светског поретка“. Са друге стране Вучић, као неко........
