We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cem Uzan'ın heykeli dikilmeliydi ama...

158 27 467
12.01.2019

Bugün Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nun (TRT) tek başına radyo ve televizyon yayınları yaptığını düşünebilir, hayal edebilir misiniz?

Özel ulusal, bölgesel, yerel televizyonların olmadığı bir yaşam düşünebiliyor musunuz?

İşte çok değil sadece 28 yıl önce 1990 yılında sadece TRT yayıncılığı vardı.

30 yaşında genç bir iş insanı ortaya çıktı Almanya'da STAR 1 Magic Box televizyonunu kurup Eutelsat uydusundan yayın yapmaya başladı.

Evlerine 60 santim çapında çanak anten kurup uydu alıcısı satın alan bazı vatandaşlar Türkçe yayın yapan bu kanalı izlemeye başladılar.

Ağustos 1990'da Saddam Hüseyin'in Irak ordusu Kuveyt'i işgale başlayınca Amerika öncülüğünde İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan, Suriye, Mısır gibi 28 devletin askeri koalisyonuyla Irak'a yönelik askerî operasyon başlattı.

CNN televizyonu 1. Körfez Savaşı'nı Bağdat'tan canlı yayınlamaya başlayınca Cem Uzan, İngilizce bu yayını canlı yayında anında Türkçe tercüme yaparak yayınlayınca Türkiye'de çanak anten ve uydu alıcısı satın alma rekorları kırıldı.

İşte o günlerde STAR TV'nin Ankara Temsilcisi olarak büromuzu sıfırdan kurdum.

Montajcı Orhan Yıldız'ı, bugün FOX TV Ankara Temsilcisi olan Tülay Ünal Öçten'i Çiğdem Anad'ı ve Gürkan Zengin'i muhabir, merhum Hüseyin Öztepe, Mustafa Karaca ve Numan Tunç İnağ'ı kameraman olarak TRT'den transfer ettim.

Tek rakibimiz TRT idi ve müthiş bir televizyon gazeteciliği yapmaya başladık. Reyting rekorları kırdık.

CEM UZAN

İlk özel televizyon STAR 1 Magic Box'ı 1990 yılında kurup 1994 yılında anayasa ve yasa değişikliği sağlanıncaya kadar çok büyük zorluklarla karşılaştık ki Cem Uzan'ın kararlılığı sayesinde ayakta kalabildik.

Çünkü yayınları durdurmak için peş peşe........

© Yeniçağ