We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Amerikan askerleri ABD'ye, Suriyeliler Suriye'ye

51 24 66
12.01.2019

Trump'ın Suriye'den asker çekme kararının nasıl uygulanacağı tam bir bilmeceye dönüştü. Bu durum bizim daha kararın duyurulduğu ilk saatlerde söylediğimiz "bu bir sanal karar ve algı operasyonudur, çekilme falan olmayacak, ABD bölgede yeniden konuşlanıyor" tespitimizi de teyit ediyor.

Trump'ın 2018 yılında günde ortalama 15 yalan söylediğini Amerikan medyası ortaya koymuştu! Orta Doğu'da 54 bin askeri olan ABD'nin Suriye'deki 2 bin askerinin masraflarını karşılayacağından çekileceğine inanmak saflık olurdu. Bazıları inandı ama Ruslar inanmadı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NewYork Times (NYT) gazetesinde makalesinin yayımlandığı gün Trump'ın güvenlik danışmanı Bolton Türkiye'deydi. Türk medyasında yine konunun özüne girmeyip magazinsel yaklaşımla Bolton'un fırçayı yiyip ABD'ye döndüğü yazıldı, buradan yeni bir başarı hikâyesi oluşturulmaya çalışıldı.

Peki gerçekten öyle mi oldu? Hayır. Bolton kendisine verilen görevi tamamladı, mesajlarını verdi, sessizliğe gömüldü. CNN televizyonu Ankara'daki görüşmelerde Bolton'un Türk tarafına verdiği non-paper (resmî olmayan evrak) bile ABD'nin duruşlarından söylemlerinden vazgeçmediğini gösteriyor. Söylediklerini bir de yazıya geçirmiş oldu.

Bolton sessiz, ama Jeffrey Ankara'dan Suriye kuzeyinde PYD ile görüşmeye gitti, Pompeo Orta Doğu'da 8 ülkeyi kapsayan turunda ABD'nin değişmeyen mesajlarını seslendirmeye devam ediyor. Hepsi de Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor.

"Trump, Suriye'ye yönelik bir askerî operasyon istiyor. Umuyoruz ki yapmak zorunda kalmaz" açıklaması yapan Pompeo'nun çekilmeye ilişkin diğer mesajlarına (İran, IŞİD, PYD/YPG'nin korunması) bakılırsa Orta Doğu turunu bitirdiğinde şunu söylerse........

© Yeniçağ