We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyasi partiler nerede?

11 13 69
12.07.2018

16 Nisan referandumu öncesinde hayır cephesinin temel argümanı "rejim değişiyor" üzerine kurulmuştu.

O dönem, Milliyetçi kanat örgütsüz bir birliktelik içindeydi, bu sayede referandumda çok yüksek bir oranda "hayır" çıktı.

24 Haziran seçimlerine gidilirken siyaseten girift bir tablo ortaya çıktı.

Milliyetçilerin bir kısmı İYİ Parti içinde teşkilatlanmaya çalışırken, bir kısmı açıkta kalmış, bir kısmı ise MHP'de devam etmişti.

Ortak bir karar, ortak bir kanaat oluşamadı.

16 Nisan referandumu öncesindeki "teşkilatsız birliktelik" 24 Haziran'da yakalanamadı.

24 Haziran öncesinde, milliyetçi cephedeki belirsizliğin bir benzeri de CHP'de yaşandı. Kendi aralarında tam bir söylem oluşturulamadığı gibi, daha seçim sürecince İnce'nin Genel Başkan olup olmayacağı tartışmaları öne çıktı.

Hâliyle bu durum söylemlere de yansıdı. CHP'nin adayı Muharrem İnce, "Parti rozetimi çıkarıyorum, ben Türkiye'nin adayıyım" sözleriyle kampanyayı anlatırken parlamenter sistem vurgusunu neredeyse hiç yapmadı. Seçilseydi 16 Nisan referandumundaki değişiklikleri muhtemelen kendisi de kullanacaktı.

"Millet İttifakı'nın 24 Haziran bildirgesi" diye ortaya konulan metinde, parlamenter sistem vurgusu olmaması İYİ Parti tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Hâl böyle olunca, muhalefetin 16 Nisan referandumunda girişini yaptığı "rejim değişiyor" söylemleri unutuldu. 24 Haziran seçimlerinde kullanılan sözler bugün yaşadığımız sistem değişikliğini anlatmaktan çok uzaktı.

***

24 Haziran'dan zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bundan sonra size nasıl hitap edelim" diyen basın mensuplarına "Başkan........

© Yeniçağ