We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gerilla ve süreç

55 0 0
14.09.2017

Kürdistan dağlarındayım. Patikalarda yürüyor, vadilerden tepelere yol alıyorum. PKK, KCK'nin üst düzey yetkilileri ile sohbet ediyor, siyasal gündem, toplum ve medya üzerine yapılan tartışmalara tanık oluyorum. İnsansız hava araçlarınının uçuşları, savaş uçaklarının kesintisiz saldırıları, sınır hattındaki topçu atışları, gerillaların eylemlerini, direnişini, siyasal, sosyal, örgütsel işleyişini engellemiyor.

PKK ve gerilla en sert koşullarda kendisini var ettiği için, özellikle TC ve onun uzantısı-işbirlikçi güçlerinin saldırı konsept ve politikalarına karşı olağanüstü yaratıcılıkla kendisini var edebiliyor ve mücadelesini kesintisiz sürdürebiliyor. Dağdaki en temel gözlemim bu. TC'nin bütün askeri saldırı ve özel savaş yöntemleri ile gerillayı etkisiz bırakma politikalarının dağlarda hiçbir geçerliliği yok.

Yaklaşık yirmi yıldır savaş, ateşkes, çözüm ya da değişik süreçlerde Kürdistan dağlarında bulundum. Özellikle 24 Temmuz 2015'ten bu yana Türk devleti gerillaya yönelik imha ve bitirme konseptini en üst düzeye çıkardı. Hatta Türk devlet yetkilileri gerillanın 'artık bittiğini, biteceğini' psikolojik savaş haberleri ile ilan etmeye kalkıştı. Ama Kürdistan dağlarındaki gerilla daha yaratıcı, daha yaygın, daha profesyonel bir........

© Yeni Özgür Politika