We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Haydut devlet!..

35 0 0
14.09.2017

Çağla uyum sağlayamayan, bireyden giderek toplumun hak ile özgürlüklerine duyarsız, dünya nizamı, intizam ve düzenini tesis eden evrensel hukuka ters düşüp yabancı kalan, yabani (vahşi) duruşla kıyıcı kesilen rejimlere, "haydut devlet" deniyor.

Ancak, kabul etmek gerekir ki, "haydut devletler" olgusu, çağımıza has değildir. Bireyin haydutlaşması ile başlar bu süreç. Atilla'nın Hunları, Moğol ve Osmanlı imparatorluklarını da kapsayan haydut devlet tarihi, oldukça eskidir.

Hukukun öldürüldüğü, içeride cinayetler zinciri halkalarının birbirine eklendiği, soykırım, işkence, zindan, talan ve hırsızlığın olağanlaştığı, dışarıya karşı fesat, fitne, karıştırıcılık ve toprak gasbı dolambacının kurulduğu yerde haydutluk raconu başlar.

Hitler Nazizmi, Mussolini Faşizmi, Saddam Hüseyin rejimi de birer haydut devletti idi. Türklerin, sıkça başına gelen darbeler, birer haydutluktur.

Bu tanım ve tesbitten sonra, Batı'nın Türk devletine ilikin "haydut" kavramına gelince; misaller benden, hüküm sizden olsun!..

Misal mı? Ülke, 175 kurban ile dünyada en çok gazeteci, yazar tutuklanan zemin. Sıradan insanlar için de ne can, ne de mal güvenliği. Ortalık gasp, talan ve hırsızlık tezgahı.

Her dört kişinin, en az ikisi ötekini izlemekle görevli ajan. Camiler........

© Yeni Özgür Politika