We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mukaddes ay; El-veda!

25 18 29
14.06.2018

Bu Gün Veda Günü

Emsalsiz bir ibadet ayına elveda diyoruz bu gün. Bir yandan rahmet ayından ayrılmanın hüznünü ve burukluğunu, diğer yandan yarının bayram oluşunun sevincini ve huzurunu birlikte yaşıyoruz.

Bu gün şehr-i Ramazana veda günü! Biz ondan memnun kaldık; inşallah günahlarımızla onu incitmemişizdir!

Allah bu ayda bizi de, kusurlarımız olmakla beraber, makbulü saydığı kulları arasına alıversin! Âmin.

Arefe Merdivenindeyiz

Rahmet’ten bayrama “arefe” merdivenindeyiz bu gün. Duâların geri çevrilmediği ender zamanlardan birini idrak ediyoruz şu dakikalarda, bayram sabahına kadar. Elimiz duâdan inmemeli, kalbimiz niyazdan dönmemeli bu gün!

Ondandır ki arefe günleri çokça kabir ziyaretlerine tahsis edilmiş örfümüzde. Bayramı ve bayram öncesi sevinç ve saadetimizi ölenlerimizle paylaşmak için.

Onlar yok olmadılar, çünkü. Onlar başka bir âlemde, ebediyete yolculuğun ikinci adımında, dünya sonrası ilk istasyondalar. Bizi de bekliyorlar. Bizden duâ istiyorlar.

Dilleri olsa, iletişimimiz olsa onlarla, bize neler söyleyecekler kim bilir? Ne büyük tecrübelerini aktaracaklar bize? Bizim için hayatî önem taşıyan tecrübelerini. Ama ne gam? Bir tecrübe yaşamaya ne gerek var? Bu ebedî yolculuktan ve bu yolculuktaki serüvenlerden elimiz altındaki vahy-i İlâhî bahsediyor bize zaten. Kelâm-ı Ezelî ve Ehâdis-i Nebevî sadece kabir hayatına kadar da değil, ebediyete kadar önümüze dev bir projektör yakmışlar, yolumuzu aydınlatmışlar. Bilmediğimiz, ama namzet olduğumuz, hızla yolculuğunda bulunduğumuz dünyaları haber........

© Yeni Asya