We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suudi Arabistan’ın Sancıları

7 0 0
14.09.2017

Suudi Arabistan’da veliaht prensin değişmesinden sonra aslında yönetim büyük ölçüde yeni veliaht prense teslim edildi. Görünüşte her ne kadar Selman bin Abdülaziz kral sıfatını taşıyorsa da gerçekte ülkeyi yöneten ve işleri çeviren kişi onun oğlu ve babasının ölmesi durumunda saltanata geçmesi üzere veliaht yapılan Muhammed bin Selman’dır. Katar’a uygulanan ablukada da onun izlediği siyasetin büyük rolü olduğu tahmin ediliyor.

Muhammed bin Selman bu günlerde ülkesini kendisinin krallığı fiilen devralmasından sonra izleyeceği siyasete hazırlıyor. Bu amaçla saray içinde bir tasfiye ve etkisizleştirme politikası izliyor. Kraliyet ailesi içinde ayağına takılacaklarını ve politikasını icra etmesine engel oluşturacaklarını tahmin ettiği bazı prensleri etkisizleştirmeye çalışıyor. Son zamanlarda kraliyet ailesinden bazı önemli şahısların gözaltına alınması bu etkisizleştirme politikasının bir uygulaması.

Son dönemde tutuklananlar arasında eski kral Fehd bin Abdülaziz’in oğlu Abdülaziz bin Fehd de var. Prens Abdülaziz bin Fehd’in gözaltına alınması Muhammed bin Selman’ın saray içinde kendisine muhalefet edebilecek hatta itiraz edebilecek bir kişi........

© Yeni Akit