We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan, CHP ve İş Bankası

46 0 0
19.09.2018

Aslında sorun doğrudan İş Bankası ile ilgili değil. İş Bankasının ortaklık yapısı ile ilgili. Bu konu ile ilgili en temel sorun da İş Bankasına siyasi bir partinin yönetici tayin etmesi.

Bu işler de Mustafa Kemal'in dokunulmazlık zırhının arkasına saklanılarak yapılıyor.

Hemen belirtelim ki, bu durum hukuka uygun değildir. Hem bankalar yasası, hem siyasi partiler yasası açısından kabul edilemez. Kaldı ki, bu sermayenin temin yöntemi de hukuka uygun değildir.

Erdoğan, CHP-İş Bankası ilişkisine dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bir partinin banka sahibi olmasının suç olduğunu belirten Erdoğan, “Ama CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü suiistimal ederek, hisselerin ('inin sahibi. Atatürk'ün varlığı bir siyasi parti etiketi altına giremez. Girse girse hazineye girer” dedi. Mustafa Kemal bir haksızlık ve hukuksuzluğun maskesi yapılamaz. Bu durum, gecekondusuna çekme kat yapan adamın çatıya Mustafa Kemal büstü ve Türk Bayrağı asması gibi bir şey.

İş bundan ibaret değil. Mustafa Kemal'in hesabında gözüken bu para Hilafet fonundan aktarıldı. Bir riba kuruluşunda sermaye olarak zekat paraları kullanıldı. Kurtuluş savaşı için İslam dünyasından gönderilen paralar kullanıldı. Bu bir “gasb”tır. Kabul edilemez. Bu paranın bir şekilde Diyanete aktarılması gerekir. Diyanetin de bunu ayrı bir fonda tutması ve bunun nemasını belki de İslam dünyasındaki, zekattan yapılacak harcamalarda kullanması gerekir.

Hemen belirteyim ki, bu durum İş Bankasına zarar vermez, İş Bankasını daha da güçlendirir, ortaklık yapısı ve siyasi bir partinin vesayetinden kurtararak daha da büyümesine sebeb olur.

Burada haksızlık sadece Hilafet Fonundan aktarılan paralarla ilgili değil. DDK araştırırsa görecektir, 1980'de 12 Eylül sonrası İş Bankası sermaye artırımına gidince bu para Hazineden Çankaya'ya aktarıldı ve Kenan Evren'in talimatı ile İş Bankası'ndaki Mustafa Kemal'in hissesine yatırıldı. Yani Hilafet Fonu dışında Çankaya'nın devamı olarak Beştepe de bu bankaya dolaylı olarak ortak.

İş Bankası'nın ortalıkta gözükmeyen 3., 4., 5., Ortakları kimler?

İttihat ve Terakki Partisi›nin kurduğu, 1927 yılında İş Bankası'na devredilen Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası ortaklarının açtığı dava hâlâ devam ediyor. Bu arada bu konuları yazdığım için ben de yargılandım. Finansal Tetikçilikle Mücadele Platformu bu konuda açıklamalar yaptı, kimse kılını kıpırdatmadı. LİBOR konusunda bugün kimsenin kılını........

© Timetürk