We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kandil'den haberler

28 101 42
14.06.2018

31 Mayıs’ta bu köşede “Kandil sessizce kuşatılıyor” diye yazmıştım. Daha sonra Kandil operasyonu –resmi adıyla Irak Görev Gücü- kamuoyu gündeminde yerini aldı. TSK’nın Mart ayından bu yana sürdürdüğü sessiz operasyonda K. Irak’ta önemli bir bölgeyi kontrol altına aldığı ve on bir geçici üs bölgesi kurduğu açıklandı. Şimdi size operasyonla ilgili edindiğim bilgileri ve Kandil’den bazı haberleri aktaracağım.

Önce Kandil’in röntgeni çekildi. Teröristlerin nerede konuşlandığı, hangi mağaralarda saklandığı, Afrin’dekine benzer kaç mazgal inşa edildiği, silah depoları tespit edildi. Hava bombardımanında bu noktalar, özellikle PKK’nın gizli olduğunu düşündüğü derine inşa edilen silah depoları hedef alınıyor.

Zeytin Dalı’nın bütçesi 6 aylık çıkarılmıştı. Bu operasyon için “ucu açık” deniyor. Bu Kandil için uzun vadeli, terör tehdidi ortadan kaldırılana kadar devam edecek bir operasyon silsilesine işaret ediyor.

Operasyon silsilesi saha temizliğiyle başladı. Bu aşama tamamlanmak üzere. Daha sonra hava akınlarıyla “yumuşatma” uygulaması yapılacak. Kandil teröristler için “güvenli bölge” olmaktan çıkarılacak. Geniş bir coğrafyaya yayılan Kandil’in terörden arındırılması........

© Star