We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Doğu Akdeniz'de enerji oyunu

33 19 27
19.02.2018

Türkiye’siz ve Türkiye’ye rağmen bir kapıp-kaçma telaşı başladı… Ki mümkün değil.

Akdeniz’de Kıbrıs’ın Güneyi ile Mısır arasındaki alanda gaz yatakları var. Bu bölgede Suriye, Lübnan, İsrail, Filistin-Gazze ve Mısır’ın hak iddiası var. Kıbrıs’ın da hem Güneyi, Hem de Kuzeyiyle bu yataklarda payı bulunuyor. Ancak Güney, Kuzeyi karıştırmadan, üstelik Yunanistan’ı da yanına alarak bir şeyler yapmak istiyor. Ve tek dertleri, Türkiye’yi dışlamak...

Doğu Akdeniz’deki oyunlardan biri, enerji oyunu... Genel dünya piyasası için önemi olan ya da olmayan yataklar, kaynaklar ve geçiş yolları üzerinde enerji kavgası var. Suriye, bir enerji kavgasının sahasıdır: Hem yeraltı kaynakları, hem denizi, hem de geçiş yolu olarak.

Doğu Akdeniz’de telaşla bir fiili durum yaratma çabası var. Fiili durum, zamanla ve aşınmayla hukuki oluyor. O yüzden ‘gaz benim’ diyen, mülk sahibi olmaya da ilk adımı atıyor. Kıbrıs Güneyinden başlayarak, Lübnan-İsrail arasında ihtilaflı bölge var. Daha güneyde Filistin ve Gazze’nin hakkından hiç söz eden yok... Bölgede şimdilik Mısır kendi kıyısına yakın bir bölgede gaz çıkartıyor.

Konu, son haftada İtalyan sondaj gemisinin Kıbrıs’ın güneyinde arama tarama yapmasının Türk donanmasınca engellenmesiyle yeniden ısındı. İtalyan gemisinin bayrağı İtalya’yı, Rum kesiminin kendisi de AB’yi bu konuya taraf yapmaya çalışıyor.

Kıbrıs ve Akdeniz’in doğusu oldubittilere ve yangından mal kaçırmalara alışkındır. Uyutma ve oylama ile gasp, bölgenin adeta bir kuralı haline gelmiştir. Neyse ki Türkiye de bu oyunları bozma konusunda artan refleksler geliştirdi. Herkese, anladığı dilden konuşmaya başladı. Oldubittiye karşı Türkiye’nin çarpan etkisi var. Bildiğin, çarpıyor.

Doğu Akdeniz’de bir telaş bir telaş

Mısır, Rum Kesimi ile arasında ‘Münhasır Ekonomik Bölge’ adı altında Akdeniz’in karşılıklı kısmını paylaşmış ve araya sınır koymuş durumda. Türkiye meşru olmayan bu paylaşımı tanımıyor.

Abdülfettah Sisi, Kasım 2017’de Anastasiyades ve Çipras ile Kasım 2017’de Kıbrıs’ta buluşup ‘Kıbrıs açığındaki Afrodit yatağından Mısır’a boru hattıyla gaz yollama’ projesi konuştu.

Afrodit 6 yıl önce bulundu ama hala işletilemiyor. Nedeni, Türkiye vetosu… Mısır’ın ise kendi gazı var. Mısır kıyısından 150 mil açıktaki Zohr yatağından gaz üretimi başladı. Sisi, Kıbrıs gazına ihtiyacı olduğundan değil, fotoğraf çektirmek için bu konuyla ilgilendi.

Kıbrıs açığından çıkan gazı boruyla Mısır’a getirip, oradan LNG olarak gemiyle yollamak, bir çare. Ancak bunlar, projelerin çekiciliğini azaltan ek maliyetler........

© Star