We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Emeklilik bekleyen kıdem tazminatı alır mı?

4 13 0
14.09.2017

Özellikle son yılların en çok yazılan ve konuşulan sorunlarından birisi kıdem tazminatıdır. Okurlarımızdan emeklilik yaşını bekleyenler tarafından, kıdem tazminatı ödenmesi konusu çok soruluyor. Biz de bugün okurlarımız için emeklilik yaşını bekleyenlerin kıdem tazminatı alabilme şartlarını yazalım istedik.

Normal şartlarda, emekli olunduğunda kıdem tazminatı ödenmekle birlikte, 1999 yılında yapılan değişiklikle getirilen emeklilikte kademeli geçiş nedeniyle emeklilik yaşının doldurulması gerekliliği kıdem tazminatını da alabilme imkanı sağlanacak bir düzenleme şartı getirilmiştir. Buna göre detaylar aşağıda etraflıca açıklanmıştır.

Sosyal güvenlik sistemimize göre emekli olabilmek için, prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartının doldurulması gerekir.

Çoğunlukla prim gün sayısı ve sigortalılık süresi, önceden tamamlanmakta ve son şart olarak yaşın dolması beklenmektedir.

İş mevzuatımıza göre, sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılanlara, işyerinde kıdem süresi de 1 yıl olmuşsa,........

© Star