We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rahatsız olan, 'cuntacı'dır

15 106 37
12.07.2018

“Ben, (subaya) ‘Biz görünüşte apoletlerini sökmüş ama üniformayı kafasından çıkarmamış, emrivakiyle cumhurbaşkanı olmaya çalışan birine oy vermeyiz’ cevabını verdim. O sırada etrafımızı generaller sardı, birisi kartını verdi ‘Ali Arman’ isminde Harekat Dairesi’nden... Ne dediler biliyor musunuz, “Biz kalbimizi çıkardık önünüze attık. Bunu çiğneyeni biz de tankla çiğneriz.” Ben de ‘Vallahi, biz de helalliğimizi alıp evden öyle çıktık, hazırız. Allah ne dilerse o olur’ dedim.”

Dönemin, Adalet Partisi Gümüşhane Milletvekili Ekrem Saatçi, 13 Mart 1973 günü Meclis kulislerinde yaşanılanları böyle anlatır. Genelkurmay Başkanlığı’ndan istifa edip kontenjan senatörlüğü üzerinden cumhurbaşkanlığına aday olan Faruk Gürler’in seçilmesi için Meclis’in subaylar tarafından ablukaya alınmasının özetidir. Süleyman Demirel-Bülent Ecevit mutabakatı ile 12 Mart 1971 Muhtırası’nın Kara Kuvvetleri Komutanı ve darbeci kimliğiyle tanınan Faruk Gürler seçilmemiş ama ordunun yatıştırılması maksadıyla emekli oramiral Fahri Korutürk o makama oturtulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk sivil cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın, 27 Mayıs 1960 darbesiyle devrilmesi, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan........

© Star