We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk avukattan Hollanda Parlamentosu’na 'soykırım' başvurusu

1 9 13
19.02.2018

"Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Avukat Melih Akkurt" imzasını taşıyan 17 Şubat 2018 tarihli dilekçede, soykırıma ilişkin olası bir kararın tek yönlü alınmış olacağı belirtildi. Süreç içinde Ermenilerin Osmanlı tebaasına yaptığı soykırımın göz ardı edildiği öne sürülen dilekçede, Azerbaycan topraklarının işgal altında tutulduğu, asıl soykırımın Türk ve Müslüman topluma yapıldığı savunuldu. Dilekçede, "Ermeni mezalimine uğrayan hiçbir Müslümandan bahsedilmediği gibi kararda Ermenilerin, Müslüman Türklere karşı savaşmış Haçlı Ordusunun bir parçası olarak lanse edilmeye çalışılması gerçekçi olmadığı gibi eşitliğe de aykırıdır" denildi.

‘İNGİLTERE ÖRNEĞİNE BAKIN'

Dilekçede, İngiltere'nin 1915 olaylarıyla ilgili tavrı örnek olarak gösterilerek, İngiltere'nin olaylarla ilgili en gerçekçi ve istikrarlı tutumu sergilediği belirtildi. Dilekçede şu görüşlere yer verildi:
"Ermeni soykırımı iddialarının Batılı ülkelerin parlamentolarında birbiri ardına kabul edildiği 1990'lı yılların sonunda ve 2000'li yılların başında benzeri bir karar alması İngiltere'den de istenmiştir. İngiltere Devlet Bakanı Barones Ramsey of Cartvale, 14 Nisan 1999'da İngiltere Hükümeti adına yaptığı açıklamada bu........

© Sputnik Türkiye