We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kamu Başdenetçisi Malkoç: Avrupa'da hak arama yolları anlatılacak

2 9 4
21.02.2018

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Yahya Akman, Celile Özlem Tunçak ve Sadettin Kalkan, akşam yemeğinde biraraya geldikleri yabancı medya kuruluşlarının temsilcilerine yaptıkları çalışmaları anlattı.

KDK'ya yapılan başvurularla ilgili bilgi veren Başdenetçi Malkoç, 2016 yılında kuruma 5 bin 519 başvuru yapıldığını, bu rakamın 2017 yılında 17 bin 137'ye çıktığını söyledi. 2018 yılında bu sayının daha da artmasını beklediklerini vurgulayan Malkoç, "Aslında bu bir bakıma Türkiye'nin bir fotoğrafını ortaya koyuyor. Nerede sıkıntı, sorun, dert var. Kim kimden nasıl şikayet ediyor? Bunun fotoğrafını çekiyoruz" dedi.

KDK'nın tavsiye kararı verdiğine dikkati çeken Malkoç, tavsiye kararlarına uyma oranlarının da her geçen yıl arttığını söyledi. Malkoç, "2013'de kararlara uyma oranı yüzde 20 idi. 2016 yılında yüzde 40 civarındaydı. Şimdi yüzde 65'e çıktı. Biz bir hukuk kurumuyuz. Neticede hiçbir bürokrat KDK kararına uymama konusunda rahat davranamaz" diye konuştu.

EN ÇOK ŞİKAYET KAMU PERSONELİ REJİMİNDEN

Malkoç'un verdiği bilgiye göre şikayet başvurularında ilk sırada ‘kamu personeli rejimi', ikinci sırada ‘eğitim', üçüncü sırada ise ‘çalışma ve sosyal güvenlik', dördüncü sırada ise ‘yerel yönetimler' bulunuyor. Malkoç, şikayet edilen kurumlar açısından da ilk sırada Milli Eğitim Bakanlığı, ikinci sırada yerel yönetimler, üçüncü sırada ise YÖK, dördüncü sırada SGK, beşinci sırada ÖSYM olduğunu belirtti.

'AVRUPA KENDİ DEĞERLERİNİ HARCAMAYA BAŞLAMIŞ'

KDK olarak yurt dışında da bazı faaliyetlerde bulunduklarını ifade eden Malkoç, "Avrupa'daki son seçimlerde şunu gördük. Avrupa kendi değerlerini harcamaya başlamış. Irkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı, hele mültecilere karşı davranışları" dedi.

Avrupa'da 6 milyon Türk bulunduğunu, bu insanların Türkiye'den gittikleri için, Müslüman oldukları, yabancı oldukları için ayrımcılığa uğrayabileceğini belirten Malkoç, bu ülkelerde kötü muamele ile karşılaşıldığında haklarını nasıl arayacaklarına ilişkin toplantılar........

© Sputnik Türkiye