We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Trump, Suriye'de Amerikan askerlerinin botları yere değmesin, iş PYD ve Suudi Arabistan'la yürüsün istiyor'

6 12 38
20.09.2018
© REUTERS / Rick Wilking

Trump, 'ABD tarihindeki gelmiş geçmiş en büyük hatayı' Bush'a yıktı

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin tarihindeki gelmiş geçmiş en büyük hatanın, ABD'nin 43. Başkanı George W. Bush'un Afganistan ve Irak işgalleri olduğunu söyledi. Hill TV'ye verdiği röportajda Trump ''Ülkemizin tarihinde yapılmış, gelmiş geçmiş en kötü hata, ABD'nin Bush tarafından Ortadoğu'ya sokulmasıdır" ifadelerini kullandı. Trump'ın bu sert sözleri, ülkesinin YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'ne yüzlerce TIR silah yardım yapmaya devam ettiği bir dönemde gelmiş olması itibariyle dikkat çekici oldu. Başkanlık adaylığı döneminden bu yana sık sık ABD'nin Ortadoğu'dan çekilmesi gerektiği söylemleriyle öne çıkan Trump bu ifadelerle, ülkesini bölgeden çekme niyetine işaret ediyor olabilir mi? Trump, bu sözleriyle ABD'nin bölgeden çıkmasına yönelik niyet beyan ediyorsa, Suriye'nin kuzeyinde DSG'ye yapılan silah yardımının hız kesmemesi önemli bir çelişki değil mi? Sputnik'in bu sorularını, Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu ve ABD uzmanı Özdemir Akbal yanıtladı.

‘TRUMP'IN SÖZLERİ KASIM'DAKİ ARA SEÇİMLERE YÖNELİK OLABİLİR'

Trump'ın sözlerinin Kasım ayında gerçekleşecek ara seçimlere az zaman kala sarf edildiğinin altını çizen Loğoğlu "Başkan Trump'ın yaptığı bu açıklamanın Amerikan iç politikası bakımından ilginç bir yönü var. Bir cumhuriyetçi başkanın, başka bir Cumhuriyetçi başkana çok ağır ifadelerle ve ağır bir şekilde yüklenmesi son derece ilginç. Bunun Cumhuriyetçi Parti içerisindeki dengeler açısında ne gibi sonuçları olur veya Kasım ayında yapılacak ara seçimlere ne gibi bir etkisi olur, bunu kestiremiyorum. Ama bu açıklamanın mutlaka bir etkisi olacaktır. Trump'ın herhalde kendine göre bir bildiği var ki durup dururken böyle bir çıkış yaptı" yorumunda bulundu.

Loğoğlu "Trump tüm ilişkileri, savaşları rakamlar üzerinden, maliyetleri itibariyle değerlendiriyor. Trump ‘şu kadar trilyon dolar harcandı' dediği zaman bu belki de Amerikan kamuoyu bakımından olumlu bir etki yapacaktır. Trump bu çıkışını ‘ABD bunları dışarıda harcamasa, ülke içerisinde harcasa bunun topluma çok daha olumlu etkisi olur' algısı oluşturmak adına yapıyor da olabilir" diye konuştu.

© REUTERS /

‘ABD İdlib'e girmeyi başaramadı, Astana ruhuna uygun başarılabilen en mükemmel anlaşmaya varıldı'

‘BUSH'UN HAMLESİNİ YANLIŞ BULUYORSA, TRUMP NEDEN AFGANİSTAN, IRAK VE SURİYE'DEN ÇEKİLMİYOR?'

ABD Başkanı'nın açıklamalarının ‘tarihi gerçeklere uymadığını' söyleyen Loğoğlu "Trump'ın bu sözleri tarihi gerçekliğe uymuyor. ABD'nin Ortadoğu'ya, buna Afganistan, Pakistan, İran ve diğer ülkeleri katarsak, müdahil oluşu George W. Bush'tan çok daha evvelki yıllara dayanır. Dolayısıyla George W. Bush, ABD orada hiç yokken, ülkeyi oraya sokmuş değil. Böyle bir değerlendirme tarihi gerçeklere aykırı olur. Trump bunun yerine ‘Saddam Hüseyin'e yönelik savaş başlatılması gereksizdi, tutarsızdı, inandırıcı değildi veya yanlıştı. Bu savaş büyük felaketlere yol açtı' deseydi; o zaman........

© Sputnik Türkiye