We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘ABD İdlib'e girmeyi başaramadı, Astana ruhuna uygun başarılabilen en mükemmel anlaşmaya varıldı'

21 40 121
18.09.2018
© Sputnik / Iliya Pitalev

'İdlib'e operasyon kararı geçici olarak ertelendi'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de İdlib gündemiyle bir araya geldi. İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleşen üçlü zirvenin ardından iki hafta bile geçmeden ikinci kez yüz yüze görüşen Erdoğan ve Putin, İdlib meselesinin "Astana ruhuna uygun bir şekilde" çözüme kavuşturulması konusunda mutabık kaldı. Varılan anlaşma kapsamında, muhalif gruplarla Suriye hükümetine bağlı güçler arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulacak, muhalifler bulundukları alanda kalacak; ‘terör örgütleri'nin faaliyetlerini sonlandırmak için ise iki ülke birlikte çalışacak.

Zirveden çıkan önemli bir diğer gelişme ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tahran zirvesinde İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani ile önemi konusunda mutabık kaldıkları Fırat'ın doğusu meselesine vurgu yapması oldu. Erdoğan "PYD ve YPG Suriye'nin geleceğine yönelik en büyük tehdittir. Bu terör bataklıklarının kurutulması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin İdlib'e odaklandığı bir dönemde gerçekleşen bu kilit önemdeki zirve, El Nusra da dâhil olmak üzere militan grupların bölgenin dışına çıkarılacağı konusundaki anlaşmaya varılması itibariyle büyük önem taşıyor. Zirvenin, bilhassa Türkiye açısından, önemi ise Erdoğan'ın Fırat'ın doğusu başta olmak üzere Türkiye'nin "terör örgütü" kabul ettiği PYD'nin bulunduğu bölgelere öncelik verilme ihtimalini gündeme getirmiş olması.

© AA /

BM: Putin ve Erdoğan arasındaki toplantı çok önemli

‘SOÇİ ZİRVESİ, ABD'NİN İDLİB'E OLASI MÜDAHALESİNİN ÖNÜNÜ KESTİ'

Peki, Astana sürecinin önemli bir kilometre taşı sayılabilecek Soçi zirvesinin sonuçları ne olur? İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Naim Babüroğlu, bu sorunun yanıtını şöyle verdi:

"ABD, bir gerekçeyle İdlib'e müdahil olmak istiyor gibi bir görüntü verdi, böyle bir algı oluşturdu. Türkiye ve Rusya liderleri ise sağladıkları mutabakat ile ABD'nin İdlib'e yönelik olası mutabakatını engellemiş oldu. Bu zirve, ABD'nin İdlib'deki yolunu kapatmış oldu. Bu zirve ABD manevra alanının yalnızca Fırat'ın doğusu ve Menbiç'le sınırlı olduğunu da ortaya koydu. Ancak Türkiye'nin odağının artık buralar olması önemli."

Babüroğlu "Zirvede ABD'ye ‘İdlib'e karışma' mesajı verildi. Bu zirve, ABD'nin İdlib'e yapacağı muhtemel operasyonu engelledi. Türkiye ve Rusya arasında İdlib'de orta yol bulunması sonucunda, iki ülke arasındaki işbirliği hem ekonomik hem askeri işbirliği katlanmış oldu. Bu ne demek? Türkiye'nin ABD'den daha çok uzaklaşması, Rusya'ya daha çok yakınlaşması demek" ifadelerini kullandı.

© REUTERS / Alexander Zemlianichenko

Putin: Erdoğan'la kapsamlı ve yapıcı görüşmeler yaptık, mutabakata vardık

‘TÜRKİYE'NİN ODAĞI 15 EKİM'DEN SONRA FIRAT'IN DOĞUSU OLACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fırat'ın doğusundaki duruma vurgu yapmasının önemli olduğunun altını çizen Babüroğlu "Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Orada da bekamızı etkileyen tehditler var ve artık buna müsaade edemeyiz' dedi. Yani artık, İdlib'i çözdükten sonra, belki de 15 Ekim'den sonra Türkiye'nin gözü, Fırat'ın doğusu ve Menbiç'te olacak. Menbiç'te Türkiye, ABD'nin verdiği sözleri tutması hususunda yoğunlaşacak" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon'un "Türk askerinin Menbiç'in içine girmesinin söz konusu olmayacağı" yönündeki açıklamasına işaret eden Babüroğlu "Bu açıklamaların geliyor........

© Sputnik Türkiye