We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Bu yapıyla önseçime gidilemez”

251 52 84
12.10.2018

Mart ayında yapılması planlanan Yerel Yönetim Seçimleri yaklaştıkça siyasi partilerde de hareketlilik artıyor. Aday olmak isteyenler şu günlerde Ankara'ya sıkça geliyor, temaslarda bulunuyor. Hükümete yakın yayın organları başta olmak üzere CHP'nin adaylarını nasıl belirleyeceği üzerine tartışmalar yapılıyor. Bu ülkede kimse diğer partilerin adaylarını nasıl belirlediğinin üzerinde durma gereği bile duymuyor.

Milletvekili seçimlerinde CHP'nin oy oranının beklenenin altında çıkmasından sonra partide yaşanan olağanüstü kurultay girişimleri, bundan sonuç alınamamasını farklı boyutlara taşıyanlar oluyor. CHP'li bazı seçmenler, yerel seçimde oy kullanmaya gitmeyeceklerini yayıyorlar. Bunu, parti yönetiminin üzerinde bir baskı aracı olarak kullanıyorlar. Verilmeyen her oy AKP'ye verilmiş sayılır. AKP'nin, oy oranını ve belediye başkan sayısını artırmak için çalıştığı bir dönemde, CHP'li olup da CHP'ye oy vermeyenlerin de sorumluluğu büyük olacaktır.

NASIL BELİRLENSİN?

CHP de adayların nasıl belirleneceği bu ay sonuna doğru toplanması planlanan Parti Meclisi'nde ele alınacak. Merkez yoklaması mı, eğilim mi, önseçim mi gibi seçeneklerin nerelerde uygulanacağı belirlenecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu konuda yetki isteyecek. Kasım ayı sonu, aralık ayı başlarında adaylar belirlenmiş olacak.

Bazı il ve ilçelerde kimlerin aday gösterileceği belli. CHP'nin çalışmalarından memnun olduğu bilinen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz........

© Sözcü