We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şirketler ortaklarından dövizle borçlanamayacak

63 8 70
25.11.2018

Yılın başından başlayarak hareketlenen döviz kurları nedeni ile değer kaybeden Türk Lirası'nın daha fazla değer kaybetmemesi ve ekonominin dövize bağımlılığını azaltmak amacıyla hükümet birçok önlem aldı ve almaya da devam ediyor.

Bu önlemler arasında nüfusun neredeyse tamamını ilgilendiren, dövizli sözleşmelerin Türk Lirası esas alınarak 13 Ekim 2018 tarihine kadar yeniden yapılması uygulaması çok ses getirdi. Cumhurbaşkanlığı'nın 85 sayılı Kararnamesi ile başlayıp, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 6 Ekim 2018 ve 16 Kasım 2018'de yayımladığı iki adet tebliğ ile de artık bu süreç tamamlanmış ve doğru yol bulunmuş gözüküyor.

ORTAKTAN ALINAN DÖVİZ BORCU TL'YE ÇEVRİLMEK ZORUNDA

Dövizden Türk Lirası'na dönüş işlemlerinde, dikkatlerden kaçan bir konuyu bugün gündeminize taşımak istiyorum. Ülkemizde, gerçek kişi şirket ortaklarının enflasyon karşısında birikimlerini korumak ve kişisel maddi kayba uğramamak için, ortağı oldukları şirketlerine “cari hesap” ilişkisi çerçevesinde döviz cinsi borç vermeleri çok sık rastlanan bir durumdur. Şirket ortakları böylece paralarının değerini korumakta; şirketler ise ortaktan aldıkları dövizli........

© Sözcü