We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siz inandınız mı?

329 89 55
19.06.2017

Şu yüzde 5 büyüdük safsatasını iyice bir irdelemek gerekiyor. Ne kadar rahat sayılarla oynayabildiklerini, nasıl da rahat manipüle edebildiklerini görmemiz açısından önemli buluyorum. Gerçek olmayan, tutarsız bir veri tabanı üzerinden cumhurbaşkanının, başbakanın, bakanların kendine pay çıkarması, başarılı pozlarına takınması ayrı bir hadise…
Kedi buysa ciğer nerede? Açıklanan büyüme yorum yapmayı gerektirmeyecek kadar uydurma, yanıltma amaçlıdır.
Tutarsız
Güzel kardeşim, açıklıyorsun, diyorsun ki; Sanayi yüzde 1.7 büyüdü… Utanmıyorsun bir de elektrik tüketimimizin yüzde 1.8 artış gösterdiğini açıklıyorsun. Peki, yüzde 5 nasıl büyüdük? Belli ki mum ışığında, üretmeden büyümüşüz!
2016'nın ilk üç ayında sanayi imalatı sırasıyla 5.5, 5.9 ve 3.0 oranında artmıştı. Bu dönemde büyüme rakamı yüzde 4.5 olmuştu.
2017'nin ilk üç ayında sanayi imalatı 2.6, 1.0 ve 2.8, yani geçen senenin yarısında bile değil ama büyüme bu yıl yüzde 5… Yersen!

Hormonlu

Hesaplamada yeni bir yöntem kullanmaya başladılar. Bu yöntemi kullanmayı Ecevit veya Demirel akıl etmiş olsaydı, Türkiye her yıl uzak ara dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi payesini alırdı.
En basitinden; 2009-2015 yılları arası Sanayi Milli Geliri yüzde 5.4 hesaplanırken, yeni yöntemle yüzde 8.3 çıkıyor. Aynı yıllar arasında İnşaat Milli Geliri yüzde 6.1 çıkarken yeni numarayı çevirince yüzde 12.2 çıkıyor. Tam ikiye katlıyor.
Zira İstatistik Kurumu'nun Ocak-Mart dönemini ihtiva eden verilerine göre inşaat sektöründe istihdam yüzde 3.5, çalışılan saat........

© Sözcü

Tepkiler & Yorumlar

1
google 6 days

Yorum yap

yorumunuz...


küfür, argo, hakaret içeren yorumlar silinir 0/350

Yorum yap