We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Valiler fiyat komiseri oldu

2 0 0
12.10.2018

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre, valiler, tüketiciyi korumak adına stokçulukla, fahiş fiyatlarla mücadele edecekler, gerek gördüklerinde ürünlerin fiyatlarını belirleyecekler. Eskiden buna narh koymak, (yani fiyatları sabitlemek) denilirdi. Bilmeyen AKP’lilere de hatırlatalım, İsmet Paşa döneminde de “Milli Koruma Kanunu” adıyla benzeri uygulama yapılmıştı.

Peki, pratikte nasıl yürüyecek bu işler? Şimdi ihbar üzerine veya denetleme altında baskınlar yapılacak, “filanca depoda stok var” denilecek, polisler eşliğinde görevliler gelecek, basacaklar cezayı, belki ürünlere el koyulacaklar, satıcıyı “ibret-i alem için” gözaltına bile alacaklar. Yetkiler sınırsız.

İş bununla bitse iyi. En son örneğini Ankara’da ekmek fiyatlarında gördük, Vali Bey isterse herhangi bir ürünün fiyatını belirleyebilecek ve “mazeret, itiraz, maliyet dinlemem, bu fiyattan satılacak” diyebilecek. Örneğin; “bu ilde limonun fiyatı beş kuruş” derse limon beş kuruştan satılacak.

Bir zamanlar bedava kömür, makarna, buzdolabı dağıtmak için kamyonlara binen Valiler şimdi, “stokçu avına” çıkıp depo, ambar basmaya gidecekler. Yanlarında kameralar, bir de “utanmıyor musun, vatan haini? “ benzeri azarlamalarla ”stokçu yakaladık” haberlerini Ankara’ya uçuracaklar, aferin alacaklar.

Stokçu ne yapacak? “Vali paşam biz bu........

© Sonsöz