We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÜLKEDE GERÇEKTEN BÜYÜK YANGIN VAR

1 0 0
21.06.2018

Tongüç “Şu anda öyle bir sistem var ki senin tarlayı ekmen ekmemenden daha ekonomik. Çünkü ekmemen karşılığında sana para veriyorlar” dedi.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimine saatler kaldı. Türkiye tarihinin dönüm noktası olarak nitelendirilen seçim sürecinde siyasi partiler projelerini halka anlatmaya devam ediyor.

Saadet Partisi Ankara 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili adayı İlyas Tongüç gazetemize yaptığı ziyarette Millet ittifakını neden kurduklarını anlattı ve sorularımızıyanıtladı.

Tongüç:Saadet Partisi diye sorulduğunda Türkiye’mizi iyi bilmek, insanımızı iyi tanımak mecburiyetindeyiz diye düşünüyorum.Biz yüzyıllar süren bir gelenekle buraya gelmiş Anadolu’da uzun süre mücadele etmiş bir taraftan haçlı seferleri ile muhatap olmuş bir taraftan Moğol ile uğraşmış bir milletiz. Allah’a şükür güzel bir milletimiz var güzel bir memleketimiz var.

Hatta ülkemizi idare edenlerin beka sorunu var diyebilecek kadar bir his oluştu. Şimdi burada imkânları olan gelişmiş ülkeler ve gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkeler var.Bunlar ekonomi oyunlarıyla diğer ülkeleri sıkıntıya düşürüp kendilerini kurtarıyor.

Ama alttaki ülkeler başka sömürecek ülkeler olmadığı için onlarda kendi insanlarını maalesef sömürüyor. Böyle bir düzen var bu düzeni bilmeden ülkedeki değişen olayları görmeden niçin saadet partisinde olduğumuzu anlamak mümkün değildir.

Tongüç: Ülkemiz elhamdülillah güzel bir ülke yaşanabilir, dört mevsimi bir arada yaşadığımız bir ülke. Bu ülkede yaşayan insanları üretir hale getirmek için bırakın kendi ülkesini en az 500 milyon insanı besleyebilecek bir potansiyele sahip olan kaynaklarımızı harekete geçirmemiz lazım.Buna baktığınız zamanda elinizde bir takım araçlar olması gerekiyor.

Bu araçlara baktığımızda toplum olarak getirdiğimiz bir takım ahlaki değerleri ortaya koyarken insanlar bu değerlere uygun yaşamaları olur. Özellikle bu dönemde 71 katrilyon yıllık faize para ödüyoruz. Yıllık olarak 550 – 600 milyar lira faize gidiyor.Faize giden para bu miktarda yüksek olduğu sürece bizim kaynak üretmeye kaynak ayırma ihtimalimiz yok. Vergiler A’dan Z’ye kadar artmış durumda ülkenin gelirleri yetmiyor.

Faiz politikalarıyla hareket edildiği için de ülkedeki imkânları tamamen üretime dayalı değil ranta dayalı bir sistem haline gelmiş. İktidar şu anda rant ekonomisi uyguluyor. Üretim ekonomisi uygulanmıyor rant ekonomisini uygulayan ülkelere baktığımızda şu tablo doğal olarak ortaya çıkıyor.Bir toplumda huzursuzluk meydana geliyor ardından göçler meydana geliyor.Şu anda Türkiye’de köylerden kentlere kentlerden daha büyük kentlere göçler var.Peki, bu görüşler olduğu zaman ne olur hizmet sektöründe bulabildikleri işlerde asgari ücretli olarak çalışıyor.

İnsanımız diyor ki, nasıl olsa dolarla işimiz yok.Beni ilgilendirmez İthalatçılar ihracatçılar düşünsün. Ama yanlış düşünüyorlar Türkiye’ye gelen birçok malzeme dışarıdan geliyor. Sonucu çarşıya pazara etki edecek sık döngü devam ederken dış politikaya dikkat etmekte fayda var.

Şeker fabrikaları neden sattılar. Zamanında pancar kotası konduğu haliyle şeker fabrikalarına yeterli pancar gelmeyecek.Kota altında üretim yapılıyor ve bu sebepten dolayı satılma teklifi verildi. 14 tanesi satıldı. Şeker fabrikalarına bakıldığında büyük........

© Sonsöz