We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Değişen dünyanın yakın dostları yaşam koçları

2 0 0
19.06.2018

Değişen toplum yapısı beraberinde yeni iş alanlarınıda getiriyor. Yoğun çalışma temposu, ekonomik şartlar insanların psikolojik destek almalarının yolunu açıyor. İnsanlar her dönem değişen toplumsal yapıya ayak uydurmayı başarmış ve kendini bu yönde geliştirmeyi başarmıştır. İnsanlar günümüzde ise bu gelişimi yaşam koçlarından destek alarak yapıyorlar.

İnsanın her gün yenilenen her gün gelişen bir varlık olduğuna değinen yaşam koçu Ceyda Ilgaz, “İnsanlara dokunduğunuz ve sürekli emek verdiğiniz için siz de sürekli yenileniyorsunuz. Ben sürekli kendimi geliştiriyorum. O yüzden hep bu yolda olmak ve insanlara dokunmak istiyorum. Dolayısıyla Koçluk yapılmıyor, Koç olunuyor diyebilirim. Bir süre sonra Koçluk yaşam biçimi oluyor” şeklinde konuştu.

Koç Ceyda Ilgaz: Mesleğin adı aslında Koçluk. 2013 senesinde Türkiye’de de meslek olarak kabul edildi. Koçluk mesleği en kısa tabiri ile kişilerin içinde bulundukları karmaşık ve belirsiz durumlarda potansiyellerini fark ederek, şu anda nerede olduklarını ve gelecekte olmak istedikleri yere ulaşmaları için ilham vererek, kişinin içine dönmesine yol arkadaşlığı yapmaktır. Buradaki yol arkadaşlığını yapan kişiye Koç deniyor. Koçluk alan kişiye danışan diyoruz. İki kişi arasında yapılan, seans adı verilen görüşmeler şeklinde oluyor. Öncelikle kişinin bunu talep etmesi gerekiyor. Kişi kendi potansiyelini, kendi içe dönüşünü kendisinin istiyor olması gerekiyor. Koç sadece taşı yerinden oynatıyor diyebiliriz. Düşünceleri teşvik eden bir farkındalık süreci.

Ilgaz: Koçluk seansına gelen kişiler kendi hayatlarında bir belirsizlik yaşadıklarında, karmaşaya düştüklerinde şu anda ve geleceğe dair bulundukları durumu düzeltmek istediklerinde veya iyi giden bir durumu daha iyiye yükseltmek istediklerinde başvuruyorlar. Danışanın hayatını yönlendirmek yerine kendisinin fark etmesinin sağlandığı bir süreç.
Burada danışana güveni sağlamak çok önemli. Koçluğun püf noktalarından en önemlisi bu diyebiliriz. Konsantrasyon ve dinlemek çok önemli. Tamamen kendinizi bırakıp, karşınızdaki kişiyi dinlemeye başlıyorsunuz. Söyledikleri ile beraber danışanın söylemediklerini de duyuyor olmanız gerekiyor. Ben bu işi çok severek yapıyorum. Kendime çok uygun olduğu için bu işi seçtim. Benim insana, insanların ne yaptığına ilgim vardı. İnsanlarla ilişkim de iyi olduğu için bu mesleğe atıldım. Daha önce de yaptığım işlerden ve tecrübelerden yola çıkarak bu mesleğin benim için uygun olduğuna karar verdim.

Uzun yıllar satranç oynadım. Satrancın benim hayatıma büyük katkılar sağladı. Satranç ile koçluğu bağdaştırdım. Satranç bana konsantre olmayı, sabretmeyi, farklı bakış açıları ile bakmayı öğretti. Aynı koçlukta da tamamen karşınızdakine konsantre oluyorsunuz ve hangi bakış açılarından neler anlattığını dinliyorsunuz. O yüzden satrancın bana çok katkısı oldu ve daha hızlı bir yol almamı sağladı.

Ilgaz: 2013 senesinde meslek olarak kabul edildi. İnsanlar yine meslek olarak koçluk yapıyordu. Son zamanlarda daha popüler oldu ilgi duyuldu. Bende duymuştum ama içinde değildim. Ben sosyolojiye, psikolojiye, felsefeye, tiyatroya, kısacası insanın farklı yönlerinin olduğu her alana ilgi duydum. Bu da beni koçluğa yöneltti. Aynı zamanda sigortacıyım ve satış uzmanıyım. Kurumsal bir dünyada bir iş hayatım var ama ben tamamen koçluğa yöneldim. Üniversitenden mezun olduktan sonra satış sektörüne girdim. İnsan ilişkilerim iyi olduğu, insanlarla iç içe olduğu için sigortacılığı tercih etmiştim. Koçluğa geçtikten sonrada bu mesleğe eğlenerek ve tutku ile bakmaya........

© Sonsöz