We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SINAV DÖNEMINDE ÖĞRENCİLER NASIL BESLENMELİ?

3 0 0
19.06.2018

Ülkemizde her yıl üniversiteye girmek ümidiyle yaklaşık 1 milyondan fazla öğrenci üniversite sınavına giriyor. Stres, öğrenmemize ve öğrendiğimiz bilgilerin hatırlanmasında ciddi etkileri olan bir süreçtir. Dolayısıyla karşılarında ciddi bir sınav bulunan öğrenciler için de son derece önemli bir sorun olarak durmaktadır.

Öğrenciler için hayati önem taşıyan üniversite sınavına sayılı günler kaldı. Kimi öğrenciler heyecanla sınavı beklerken kimi öğrencilerde strese girmeye başladı. Peki bu stresten kurtulmak için öğrenciler ve aileler ne yapmalı?
Öğrencilerin kendilerini daha iyi hissetmesi adına ve başarılarını arttırmak için uzmanlar doğru beslenmenin önemli olduğunu vurguluyorlar. Eğer öğrenciler sınav döneminde doğru beslenirlerse kalan sürede performanslarına katkıda bulunabilirler.

Bu konu üzerine uzmanlarla yaptığımız görüşme sonucunda öğrenciler ve ailelerine şu önerilerde bulundular:
Yoğun bir dönem geçirip stresle mücadele eden öğrenciler için sona yaklaşıldı. Sınavın yaklaştığı bu günlerde stres de had safhada. Bu dönemde ortaya çıkabilecek karın ağrıları, mide bulantısı, iştahsızlık stresin belirtileri olarak görülebilir. Oluşan stresin azaltılması için her zaman olduğu gibi sağlıklı ve dengeli beslenme şarttır.

Omega 3’ün beyindeki işlevinin depresyonu ve stresi........

© Sonsöz