We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bez EÚ by to tu vyzeralo ako v Skopje

9 0 1
12.10.2017

Autor je poľský spisovateľ a novinár

Dosť dlho sme sa nazdávali, že ak budeme zatvárať oči pred problémami sveta, tieto jednoducho zmiznú. Nič nás neprekvapí a euroatlantický svet zostane takým, aký je, lebo – no, lebo je to dobrý systém. Mysleli sme si tiež, že ak je niečo dobré, musí to vydržať naveky. Z tohto sna sme sa začali prvýkrát zobúdzať v roku 2008, keď Rusko napadlo Gruzínsko, a neskôr, keď anektovalo Krym a rozdúchalo protiukrajinské povstanie v Donbase. Po prvýkrát sa nemysliteľné stalo skutočnosťou.

Ďalší budíček prišiel, keď za prezidenta USA zvolili Donalda Trumpa. Ešte pred svojou inauguráciou začal vrážať klin medzi Spojené štáty a Nemecko, uprednostňovať sily, ktoré operujú proti európskej jednote. Trump otvorene podporil brexit a predpovedal, že aj ďalšie štáty pôjdu v týchto šľapajach. Zdá sa, že podľa Trumpa nie je Európska únia ničím viac ako ekonomickým a politickým tankom, ktorý Nemecko používa na dosiahnutie toho, čo by inak nemohlo dosiahnuť vojenskou silou.

Preto EÚ stratila svojho najdôležitejšieho spojenca – svoju záruku bezpečnosti. Prirodzene, NATO tu stále je a chráni svojich členov, z ktorých väčšina je zároveň členmi Únie. No ak najdôležitejšia krajina NATO chváli rozklad EÚ, znamená to, že puto NATO - EÚ sa uvoľňuje. Pridajte k tomu fakt, že Trump je presvedčený, že aliancia by mala chrániť len tých, ktorí si plnia záväzky. Utešujeme sa, že nebudú ďalšie rozkoly. No čo ak nastanú?

Nikto príčetný by v roku 2014 nepovedal, že Rusko si prisvojí Krym. Ešte pred rokom by........

© SME.sk